II. Bâyezı̇d dönemi tezhibine Türkmen dönemi tezhibinin etkileri
The influences of turkmen period illumination on illumination of the Bâyezi̇d II period
- Tez No: 1013511
- Danışmanlar: PROF. MÜNEVVER ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
Özet
Çalışmamızda öncelikle farkı müze ve kütüphanelerden Türkmen Dönemi'ne ve II. Bâyezid Dönemi'ne ait olan eser tespit edilmiştir. II. Bâyezid Dönemi'ne ait eserlerde özellikle Türkmen Üslûbu'nun gözlemlendiği eserler teze dahil edilmiştir. Tespit edilen tüm eserler dijital ortamda çizilerek analizleriyle birlikte karşılaştırmaları yapılmıştır. Çalışmamızda sekiz tanesi Türkmen Dönemi'ne, beş tanesi II. Bâyezid Dönemi'ne ait olan toplam onüç tane yazma eser bulumaktadır. Yazma eserlerin tezhipli sayfalarının hepsine yer verilmemiş olup tezin konusu doğrultusunda kaşılaştırmaya uygun olan sayfalara yer verilmiştir. Türkmen toplulukları tarafından kurulan Akkoyunlu ve Karakoyunlu Devletleri geniş bir coğrafyada uzun yıllar hüküm sürmesine rağmen tezhip sanatına etkileri üzerine yapılan araştırmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle Türkmen Dönemi tezhip anlayışının II. Bâyezid Dönemi üzerindeki etkilerini ele alan bu çalışmanın tezhip sanatı tarihine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca araştırma sürecinde incelenen yazma eserlerde tespit edilen benzerliklerin iki dönem arasındaki sanatsal ilişkinin daha açık biçimde ortaya konmasına yardımcı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, works belonging to the Turkmen Period and the reign of Bayezid II were first identified from various museums and libraries. Among the works dating to the reign of Bayezid II, those in which the Turkmen Style could particularly be observed were included in the thesis. All identified works were digitally redrawn, analyzed, and compared. The study includes a total of thirteen manuscripts, eight from the Turkmen Period and five from the reign of Bayezid II. Not all illuminated pages of the manuscripts were included; instead, only those pages suitable for comparison within the scope of the thesis were selected. Although the Akkoyunlu and Karakoyunlu States, established by Turkmen communities, ruled over a vast geography for many years, it appears that research on their influence on the art of illumination remains limited. For this reason, it is believed that this study, which examines the influence of the Turkmen Period's understanding of illumination on the reign of Bayezid II, will contribute to the history of the art of illumination. Furthermore, it was concluded that the similarities identified in the manuscripts examined during the research process would help reveal more clearly the artistic relationship between the two periods.