Akademik çalışmalarda yapay zekânın kullanımı
Use of artificial intelligence in academic studies
  1. Tez No: 1013546
  2. Yazar: ŞEYDA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YURDİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Yapay Zekâ ( YZ ) teknolojisinin kullanıldığı birçok alan vardır. Bu alanların yansıra YZ teknolojisinin akademik alanda kullanımı da önem arz etmektedir. İnternet tabanlı etkileşim ve yapay zekâ tabanlı etkileşim öncesi araştırma için kullanılan geleneksel kitle iletişim araçları, bilginin elde edilmesinde internet tabanlı araştırmalara göre daha meşakkatli ve uzun sürmektedir. İnternet ve yapay zekâ tabanlı etkileşim ise bu durumun aksine daha hızlı etkileşimli ortam sunmaktadır. Bu yüzden akademik çalışmalarda bilginin elde edilmesinde, üretilmesinde ve yayımlanmasında YZ teknolojisi köklü değişikliklere sebep olmuştur. Özellikle akademik çalışmalarda, konunun belirlenmesinde, kavramsal çerçeve oluşturulmasında, yöntem belirlemede, analiz etmede ve kaynak önerme gibi çalışmanın çeşitli süreçlerinde YZ teknolojilerine sıkça başvurulmaktadır. Bu durum elde edilen bilgiler kapsamında; bilginin doğruluğu, güvenirliği, şeffaflığı, geçerliliği, atıf yapma, kaynak gösterme ve içeriğin özgünlüğü gibi sorunları beraberinde getirmiştir. Bu araştırma; akademik çalışmalarda, akademisyenlerin YZ teknolojilerini nasıl kullandıklarını, bu teknolojileri kullanırken kaynak gösterme alışkınlıklarını, YZ araçalrının hangi amaçlar için kullanıldığını, YZ araçlarının akademik performansı nasıl etkilediği, etik ve diğer hususlar kapsamında ne kadar hassasiyet gösterdiklerinin betimlenmesi için önem arz etmektedir. Bu kapsamda Erzurum ilinde bulunan iki üniversiteden 400 kişinin katılımıyla gerçekleşen çalışmamızda;“Akademisyenler YZ teknolojilerini hangi araştırma aşamalarında kullanmaktadır? Yz kullanımı akademik üretkenliği etkiliyor mu?”sorlarına yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many areas where Artificial Intelligence (AI) technology is used. In addition to these areas, the use of AI technology in the academic field is important. Traditional mass media used for internet-based interaction and pre-interaction research based on artificial intelligence are more laborious and take longer to obtain information than internet-based research. On the contrary, internet and artificial intelligence-based interaction offers a faster interactive environment. Therefore, AI technology has caused radical changes in obtaining, producing and publishing information in academic studies. Especially in academic studies, AI technologies are frequently used in various processes of the study, such as determining the subject, creating a conceptual framework, determining the method, analyzing and recommending sources. This situation is within the scope of the information obtained; It has brought about problems such as accuracy, security, transparency, validity of information, attribution, referencing and originality of content. This research is important for describing how academics use AI technologies in their academic work, their citation habits when using these technologies, the purposes for which AI tools are used, how AI tools affect academic performance, and the level of sensitivity they show in terms of ethics and other issues. In this context, our study, conducted with the participation of 400 people from two universities in Erzurum, sought answers to the following questions:“In which research stages do academics use AI technologies? Does the use of AI affect academic productivity?”