Bulanık mantık ile belirlenmiş çoklu zeka alanlarına göre düzenlenmiş öğrenme ortamlarının öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The impact of learning environment based on multiple intelligence designated by fuzzy logic to students' achievement
- Tez No: 441405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırmanın genel amacı, bulanık mantık ile belirlenmiş zeka türlerine dayalı öğrenme ortamlarının Programlama Dilleri I dersinde öğrencilerin akademik başarılarına etkisini belirlemektir. Öğrencilerdeki zeka türlerinde ki farklılıklar öğrenme ortamlarında da etkisini göstermektedir. Eğitim programları hazırlanırken de bu farklılıklar dikkate alınmaya çalışılmaktadır. Bu farklılıklardan biri olan zeka türlerinin belirlenmesi için literatürde çalışmalar yapılmış olup, bulanık mantık ile belirlenen zeka türleri araştırılmadığından böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Böylece yapay zeka teknolojilerinden biri olan bulanık mantık sayesinde bireyin zeka türlerini üyelik derecelerine göre belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Çukurova Üniversitesi'nin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğrencileri, örneklemi ise Programlama Dilleri I dersini almış olan ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Kontrol grubuna geleneksel yöntem uygulanmış, deney grubuna ise bulanık mantık ile zeka türleri belirlenerek zeka türlerine göre öğretim uygulanmıştır. Yansızlığın sağlanması için kümeleme analizi yapılmıştır. Literatür taraması ve uzman görüşleriyle elde edilen veriler değerlendirilerek kuramsal boyut oluşturulmuştur. Veriler, Çoklu Zeka Kuramı ölçeği ve başarı testi yardımıyla toplanmıştır. Çoklu Zeka Kuramı ölçeği öğrencilere uygulama öncesi verilmiştir. Başarı Testi ise öğrencilere uygulama öncesi ve sonrası verilmiştir. Kontrol ve deney grupları oluşturulduktan sonra kontrol grubuna geleneksel yöntem, deney gruplarına ise Adobe Flash Professional CS6 ile hazırlanan bilgisayar destekli öğretim materyalleri uygulanmıştır. Ölçme araçlarının kullanımına yönelik yapılan güvenirlik ve geçerlilik analizlerinde, öğrencilerin zekâ türlerinin belirlenmesi için kullanılan Çoklu Zekâ Ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik analizi yapılmış olup, geçerlik ve güvenirlik analizine tabi tutulmamıştır. Cronbach Alpha iç tutarlık katsayı sonuçları Bedensel Zekâ için .85, Varoluşçu Zekâ için .85, Kişilerarası Zekâ için .78, İçsel Zekâ i.in .84, Mantıksal Zekâ için .75, Müziksel Zekâ için .74, Doğacı Zekâ için .73, Sözel Zekâ için .84 ve Görsel Zekâ için .86 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin Programlama Dilleri- I başarısını ölçmek için hazırlanan ölçek 100 tam puan üzerinden değerlendirilmiştir. Ölçeğin hazırlanmasında Tukiainen ve Mönkkönen (2002) tarafından oluşturulan programlama başarı sınavından yararlanılmış olup, Yılmaz ve Çakır (2013) tarafından son hali verilmiştir. Sınav soruları beş bölümden oluşmaktadır. Her bir bölüm 20 puan üzerinden değerlendirilerek öğrencilerin başarı puanı hesaplanmıştır. Başarı testini hazırlayan Yılmaz ve Çakır (2013) sorulacak soruları belirleme aşamasında uzman görüşleri alarak belirtke tablosu kullanmıştır. Belirtke tablosuna göre hazırlanan başarı ölçeği geçerlik için üç uzmanın görüşüne sunulmuştur. Görüşü alınan uzmanlar programlam konusunda deneyimli olup, öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Uzmanlardan alınan dönütlere göre başarı testi tekrar düzenlenmiş ve son hali verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to determine the academic success of students which are presented depending on the intelligence type determined via fuzzy logic. Differences in the types of intelligence that shows the effect on students in their learning environment. When training programs are preparing, they are trying to take into account these differences. To determine these differences, literature studies were conducted. There is no study which detemines intelligence type by fuzzy logic. That is why, this research is needed. Thus, thanks to one of the artificial intelligence technology which is called fuzzy logic, individual intelligence type is aimed to determine by membership degrees. The population for the research consists of students in the Computer Education and Instructional Technology department of Çukurova University. The sample for the research consists of the 2. And 3. students who took Programming Languages I lesson. To control group, traditional method was used. On the other hand, to experimental group fuzzy logic has been applied according to the intelligence type. Cluster analysis was conducted to ensure neutrality . The theoretical dimension was formed by evaluating data obtained by literature scanning and expert opinions. The data were collected through Multiple Intelligences scale and achievement test. Multiple Intelligence Scale was given to students before application .Achievement test were given to students before and after the application . After the control and experimental groups formed, the conventional method was implemented on the control group, and prepared programmes by using Flash Professional CS6 were administered to the experimental groups. In the reliability and validity analysis for measuring Instruments, Babacan and Dilci (2012) was made the reliability and validity of the Multiple Intelligence Scale. Because same questions were used, reliability and validity tests was not made again. Babacan and Dilci (2012 ) 's Cronbach internal consistency coefficient results is listed. .85 for physical intelligence, .85 for existential intelligence, .78 for Interpersonal intelligence, .84 for internal intelligence, .75 for the logical intelligence, .74 for Musical Intelligence, .73 for naturalists intelligence , .84 for verbal intelligence and .86 for visual intelligence was found. Programming languages test scale was evaluated over 100 points. Scale was created by Tukiainen and Mönkkönen (2002) and Yılmaz and Çakır (2013) was finalized. Exam questions are divided into five sections. Each section of student achievement scores are calculated over 20 points . In the stage of determining the questions, Yılmaz and Çakır (2013) was used table of specifications based on experts' opinions. The table of specifications was prepared according to the scale presented to the three experts for validity. Experts consist of faculty members. Achievement test rearranged according to the feedback received from the experts. For the reliability of the test, Pearson Correlation was made. Positive and significant relationship was observed between first and second expert who read pre-test paper results.