Traktörlerde egzoz gürültüsü
Exhaust noise of agricultural tractors
  1. Tez No: 101361
  2. Yazar: HAKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET TRAKTÖRLERDE EGZOZ GURULTUSU Motor egzoz gürültüsü, gürültü kirliliğinin en önemli kaynaklarından biridir. Susturucu üzerine yapılan analiz ve tasarım çalışmaları 1920' li yıllarda başlamıştır. İnsanların çalışma ve yaşama alanlarına daha fazla özen göstermeleri yüzünden bu çalışmalar ivme kazanmıştır. Birçok ülkede taşıtların gürültü seviyelerine devlet yasal sınırlamalar getirmiştir. Egzoz gürültüsü, en önemli gürültü kaynaklarından biri olduğundan bilim adamları çalışmalarım susturucular üzerinde yoğunlaştırmışta. Bu çalışmada taşıt olarak traktörler alınmış, bütün ölçüm ve öneriler, ölçüm yapılan traktör için yapılmıştır. Bu çalışmada öncelikle akustiğin temelleri incelenmiş ve taşıtlarda gürültü kaynaklan tespit edilmiştir. Bu gürültü kaynaklarından motor gürültüsü ve buna bağlı olarak egzoz gürültüsünün dominant gürültü karakterine sahip olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca gürültü ölçüm yöntemleri ve Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan ilgili regülasyonlar açıklanmıştır. Sonraki bölümde, susturucuların akustiğinin incelenebilmesi için gerekli olan akustik filtreler teorisinden ve egzoz prosesinden söz edilmiştir. Akustik filtrelerin görevi yanma gürültüsünü susturmak ya da ses enerjisini ısı enerjisine dönüştürmektir. Gürültüyü akış dirençleriyle azaltan susturuculara reflektif, reaktif ya da nondisipatif susturucular, enerji dönüşümü sağlayan susturuculara da disipatif, yutucu susturucular denir. Son bölümde ise akustik susturucuların tasarım parametreleri ve susturucu tipleri tek tek incelenmiş, bütün değişkenlerin gürültüye etkileri değerlendirilmiştir. Bu verilere dayanarak incelenen susturucu için akustik iyileştirme önerileri sunulmuş, tasarlanan gürültü iyileştirme değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca nihai önerinin, prototip susturucu imal edilerek karşılaştırmalı testlerle gürültü değerleri ve iyileştirme miktarı saptanmıştır. Taşıtlarda gürültü azaltma çalışmalarında maliyet parametresi de bu bölümde incelenmiş, egzoz sistemi üzerinde yapılacak iyileştirmelerin optimum maliyetle başarılabileceği belirtilmiştir. xıEgzoz gürültüsünde yapılacak iyileştirmeler genellikle egzoz gaz akışına uygulanacak dirençler yardımıyla olmaktadır. Yaratılacak dirençler motor performansını olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla ürün geliştirme çalışması esnasmda mevcut egzoz geri basıncı, tasarlanan egzoz geri basıncı ve motor spesifikasyonlarında belirtilen egzoz geri basıncı değerleri mutlaka karşılaştırılmalıdır. Bu çalışmada tasarlanan egzozun gürültüsü ölçülürken geri basmç değerleri de ölçülmüş ve gürültü seviyeleri ile aynı tabloda sunulmuştur. Tasarlanan susturucuda, mevcut susturucuya göre gürültü seviyesinde bir miktar iyileşme sağlanmıştır. Buna karşılık geri basmç değerinde artış tespit edilmiştir. Ancak ulaşılan geri basmç değerinin motor spesifikasyonunda belirtilen sınır değerlerin altmda olduğundan ve mevcut susturucu ile aynı ölçülere sahip olduğundan, akustik verimi daha yüksek olarak tasarlanan susturucunun mevcut susturucu yerine kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXHAUST NOISE OF AGRICULTURAL TRACTORS Engine exhaust noise pollutes the street e nvironment. Work on the analysis and design of mufflers has been going on since the early 1920s. However, it has gained momentum relatively recently as people become more and more conscious of their working and living environment. Governments of many countries have responded to popular demand with mandatory restrictions on sound emitted by automotive engines. The exhaust system being the primary source of engine noise, exhaust mufflers have received most attention from researchers. In this study, agricultural tractors are taken as the vehicle and all measurments and suggestions are made for a sample. In the first section after introduction, fundamentals of acoustics and the noise sources of the vehicles are examined. The engine and related exhaust system are the main noise sources as dominant noise characteristics. Also, the measurement of sound and noise of vehicles according to the standarts are given in this sections. Additionally, two EEC Council Directives about the agricultural tractors are summarized. Next section deals with the theory of exhaust mufflers for internal combustion engines. In this system, wave propagation is in a moving medium. The function of a muffler is to muffle the sound through impedance mismatch or to dissipate the incoming sound into heat while allowing the mean flow to go through almost unimpeded. The former type of muffler is called reflective, reactive or nondissipative mufflers, while the latter are called dissipative or absorptive mufflers. In the last section, all the muffler types and their design parameters are considered. Also the effects of these parameters to the muffler noise are examined. According to these results, acoustic development and suggestions are presented and also calculated. One of the suggested muffler is produced and noise is measured with the prototype muffler in comparison with the current one on the tractor. Cost consideration of reducing the total noise of vehicles is given in this section. xinThe noise control methods in reactive mufflers are mostly based on resisting of mean flow. Creating resistance on the way of exhaust gas flow usually increases the back pressure of the muffler which has negative effects on the engine performance. Because of this, back pressure consideration must be a part of exhaust silencer design. The back pressure limit values of the engines are provided by the engine manifacturers. In this study, back pressure values are measured at the same time with the noise measurements of the mufflers and the results are shown in the same table. It is seen that a little increase is provided in the transmission lost and the expected increased back pressure was in the limits of engine specifications. Developed muffler had same dimensions with the current muffler, this means that both are interchangeable. As a conclusion, developed muffler can be used instead of the searched muffler in order to have more acoustic efficiency. xiv