Traktörlerde atölye tipi bir dinamometre ile güç ölçümü. Bu ölçümlerin etkili faktörler arası ilişkilerinin incelenmesi
Power measuring methods on tractors with workshop dynamometer and examining relations among the facts effecting this system
  1. Tez No: 65284
  2. Yazar: SARP KORKUT SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ TRAKTÖRLERDE ATÖLYE TÎPİ BÎR DİNAMOMETRE ÎLE GÜÇ ÖLÇÜMÜ VE BU ÖLÇÜMLERE ETKİLİ FAKTÖRLER ARASI ÎLÎŞKILERIN İNCELENMESİ Sarp Korkut SÜMER ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM MAKİNALARI ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Alaettin SABANCI Yıl: 1997, Sayfa:66 Jüri. Prof. Dr. Alaettin SABANCI Prof. Dr. Faruk ÖZGÜVEN Prof. Dr. Alim IŞIK Bu çalışmada, traktörün güç ve yüklenme koşullarına bağlı olarak egzoz gaza sıcaklığı ve özgül yakıt tüketimi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bununla beraber, traktörde yüklenme koşullarına ve frekansa bağlı ses basınç düzeyi ölçülerek insan işitme özellikleri ile kıyaslanmış ve etkilerinin tahmini üzerinde durulmuştur. Yüklenmelere bağlı egzoz gazı sıcaklığı ve özgül yakıt tüketimi ölçümlerinde üç farklı traktör (FI-640, FI-54 C ve U-445) kullanılmıştır. Traktör kuyruk mili bir hidrolik dinamometre ile kademeli olarak yüklenmiş ve uygulanan her yük için maksimum 1000 °C'ye kadar ölçüm sağlayan bir termometre ile egzoz gazı sıcaklıkları ve özel bir yakıt tüketimi ölçüm sistemi ile yakıt tüketim değerleri ölçülmüştür. Traktör gürültüsü ile ilgili çalışmada, iki traktör (FI-640 kabinli, FI-54 C) kullanılmıştır. Traktör kuyruk mili hidrolik dinamometre ile kademeli olarak yüklenmiş ve uygulanan her yük için 1 oktav aralıkta 31.5 Hz - 16 kHz arasındaki frekanslarda ses basınç düzeyi ölçülmüştür. Ses basınç düzeyi ölçümlerinde, Brüel & Kjaer ses ölçüm cihazı ile filtre kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen değerler yardımıyla güç, egzoz gazı sıcaklığı ve özgül yakıt tüketimi arasında bazı ilişkiler bulunmuş ve bu ilişkilere dayanılarak, tarımsal işletmelerdeki mevcut traktörlerin daha ekonomik kullanımı için bazı öneriler getirilmiştir. Traktör gürültüsü ile ilgili ölçümler sonunda güç, frekans ve ses basınç düzeyi arasında belirlenen ilişkilere dayanılarak traktör gürültüsünün sürücü üzerindeki etkileri incelenmiş ve elde edilen bilgiler doğrultusunda traktör sürücülerine bazı öneriler getirilmiştir. Anahtar kelimeler Traktör, güç, yakıt tüketimi, gürültü,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS POWER MEASURING METHODS ON TRACTORS WITH A WORKSHOP TYPE DYNAMOMETER AND EXAMINING RELATIONS AMONG THE FACTS EFFECTING THIS SYSTEM Sarp Korkut SÜMER DEPARTMENT OF AGRICALTURAL MACHINERY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor Prof. Dr. Akettin SABANCI Year: 1997, Pages:66 Jury : Prof. Dr. Alaettin SABANCI Prof. Dr. Faruk ÖZGÜVEN Prof. Dr. Alim IŞIK In this study, the relations between temperature of the exhaust gas and specific fuel consumption of the tractor with depending upon tractor power and its loads were examined. However, the noise pressure level of tractor was measured according to different tractor loads and sound frequencies. These levels were compared with human's sense of hearing and the possible negative effects of them were examined. Three different tractors (FI-640, FI-54 C, U-445) were used to measure the exhaust gas temperature and specific fuel consumption depending upon tractor loads. Tractors were loaded step by step with a hydrolic p.to. dynamometer. The temperature at each load level was measured by a thermometer which can measure a max of 1000 °C. Fuel consumption at each load measured by a special measuring set. Two of the tractors (FI-640 with cab and FI-54C) were used in measuring tractor sound level. The p.to. of tractors were loaded step by step with a hydrolic dynamometer and noise pressure levels were measured between the ranges of 31.5 Hz - 16 kHz on each tractor load. Brûel & Kjaer noise measuring device and a filter were used in measuring noise presure levels. In conclusion, some relationships were found among power, exhaust gas temperature and specific fuel consumption of the tractor. Some proposals were developed from the relations in order to economically use of tractors. The effects of tractor noise on drivers were examined from the relations among power, frequency and noise pressure levels and some suggestions were made for the tractor drivers. Keywords : Tractor, power, fuel consumption, noise. n