Bursa ekolojik koşullarında yetiştirilen ıtır (Pelargonium graveolens l'her) bitkisinde farklı sıra arası mesafelerinin agronomik ve kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of different row spacing on agronomic and quality traits of geranium (Pelargonium graveolens l'her) grown in Bursa ecological conditions
  1. Tez No: 1013637
  2. Yazar: SEDA AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Bursa ekolojik koşullarında ıtır (Pelargonium graveolens L.) yetiştiriciliğinde farklı sıra arası mesafelerinin tarımsal özellikler ile uçucu yağ oran ve bileşenleri üzerine etkisini belirlemek amacı ile 2024 ve 2025 yıllarını içine alan vejetasyon periyodunda yürütülmüştür. Araştırma Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi deneme alanlarında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede sıra üzeri sabit 30 cm olacak şekilde 30 cm (11111 bitki/da), 45 cm (7407 bitki/da), 60 cm (5555 bitki/da), 75 cm (4444 bitki/da) ve 90 cm (3704 bitki/da) olmak üzere 5 farklı sıra arası mesafesi ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda yeşil ve drog herba verimleri sıra arası mesafeye bağlı olarak önemli değişimler göstermiştir. Ele alınan sıra arası mesafelerinde sırası ile yıllara göre ortalama yeşil herba verimi 1133,75-1584,92 kg/da ve 1055,98-1914,50 kg/da, drog herba verimi 242,35-369,84 kg/da ve 260,27-463,81 kg/da, yeşil yaprak verimi 854,16-1196,88 kg/da ve 810,34-1489,08 kg/da, drog yaprak verimi 161,96-272,42 kg/da ve 200,90-361,20 kg/da arasında kaydedilmiştir. Genel olarak dar sıra aralıklarında birim alandan elde edilen verimin arttığı, bitki sıklığının verim üzerine olumlu etki yaptığı tespit edilmiştir. Uçucu yağ oranının yıllara göre drog yapraklarda (%0,55-0,75 ve %0,56-0,70) yeşil yapraklara (%0,26-0,37 ve %0,19-0,24) göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Uçucu yağ kompozisyonunda başlıca bileşenlerin sitronellol, geraniol, sitronellil format, izomenton ve linalool olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, uygun sıra arası mesafesinin belirlenmesinin hem verim hem de kalite açısından büyük önem taşıdığı, sık dikim uygulamalarının ıtır yetiştiriciliğinde daha avantajlı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the 2024-2025 vegetation period to determine the effects of different row spacings on agronomic traits and essential oil content and composition in geranium (Pelargonium graveolens L.) cultivation under the ecological conditions of Bursa. The experiment was established at the experimental fields of the Agricultural Application and Research Center, Agricultural Faculty, Bursa Uludağ University, according to a randomized block design with three replications. In the experiment, 5 different row spacing distances were considered, with a fixed within-row spacing of 30 cm: 30 cm (11111 plants/da), 45 cm (7407 plants/da), 60 cm (5555 plants/da), 75 cm (4444 plants/da), and 90 cm (3704 plants/da).As a result of the study, fresh and dry herb yields showed significant changes depending on the row spacing. The average fresh herb yield was recorded as 1133,75-1584,92 kg/da and 1055,98-1914,50 kg/da, dry herb yield as 242,35-369,84 kg/da and 260,27-463,81 kg/da; fresh leaf yield as 854,16-1196,88 kg/da and 810,34-1489,08 kg/da; and dry leaf yield as 161,96-272,42 kg/da and 200,90-361,20 kg/da respectively, for the years studied at the row spacing distances. In general, it was determined that narrower row spacings increased yield per unit area and that higher plant density had a positive effect on yield. Regarding essential oil content, dry leaves exhibited higher values (0,55–0,75% and 0,56–0,70%) compared to fresh leaves (0,26–0,37% and 0,19–0,24%) in both years. The major components of the essential oil were identified as citronellol, geraniol, citronellyl formate, isomenthone, and linalool. Overall, the results indicated that determining the optimum row spacing is of great importance for both yield and quality, and that high-density planting practices may be more advantageous in geranium cultivation.