Kırgızistan Müzelerindeki Karahanlı Seramikleri
The Pottery of Karakhanids in Kyrgyzstan Museums
  1. Tez No: 1013645
  2. Yazar: MUHLİSAHON RUSTAMOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM BOZER, PROF. DR. NUSRET ÇAM, PROF. DR. ZİYA KENAN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
Özet
ÖzetOrta Asya gerek coğrafi yapısıyla gerek stratejik özelliğiyle dünyanın önemli bölgelerinden biridir. Asırlar boyu farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan bölgede arkeolojik çalışmalar 18. asırdan bu yana devam etmektedir. Yapılan bu çalışmalarda Türk İslam seramikleri üzerine de önemli sonuçlar elde edilmiştir. Seramikler üzerine bugüne kadar yapılan çalışmalar konunun aydınlatılması açısından henüz yeterli değildir. Müze depolarındaki pek çok örneğin yanı sıra çeşitli kazılarda ele geçen seramiklerin büyük bölümü yayınlara konu edilmemiştir.Çalışmamızda Kırgızistan müzelerindeki Karahanlı dönemine ait seramikleri malzeme, teknik, form, süsleme gibi özellikleriyle ele aldık. Müzelerdeki yerinde yapılan çalışmalarımızda, yetkililerin izin verdiği ölçüde, seramiklerin fotoğrafları çekildi, çizimleri yapıldı.Tezimizde, toplanan seramik örnekleri sırsız ve sırlı olmak üzere iki grupta ele alınmıştır. Sırsız seramikler katalogun yarısını oluşturmakta ve farklı formlarıyla dikkati çekmektedir. Hayvan başlı seramikler, bir yanı yassı olan testiler (yolcu kabı) bölgeye özgü bir form arz etmektedir. Sırsız olan seramiklerin içinde boyama tekniğiyle yapılmış olan türler de mevcuttur. Sırlı seramikler ise tek renk sırlı (şeffaf yeşil, şeffaf sarı, şeffaf renksiz, şeffaf kahverengi), sıraltı, slip, sgrafitto olmak üzere çeşitli tekniklerde ve kâse, tabak, çömlek, kandil, vazo, sıvı kabı gibi farklı formlarda örnekleriyle karşımıza çıkmakta; bitkisel, geometrik, figür ve karışık olan süslemeleri farklı kompozisyonlarıyla dikkati çekmektedir. Bu seramikler, Karahanlı dönemine ait sosyal, kültürel, ekonomik etkileşim bakımından yeni bilgiler vermesi açısından son derece önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SummaryThe Central Asia is the most important part of the world in the sphere of geography and strategy. The archeological expeditions to be continued since the 18th century in the main land of different civilizations. In our research we found many useful materials which belong to Turk Islamic ceramics. The researches which had been made till our day on ceramics are insufficient for explaining clearly the theme. The examples of ceramics which placed in basements of the museums and those one which had been founded in archeological workings still not shown to the public.In this research we tried to explain the ceramics of Karakhans? century with its? material, technique, form, decoration features which placed in the museums of Kyrgyzstan.In the place like museum during our research we tried to take permission of the directors for taking pictures of ceramics.In the thesis we determined two structures like unglazed and glazed ceramics.The unglazed ceramics formed the half of catalog and they have different figures.The ceramics in the shape of animal head, pancake jugs (passenger container) are reflecting the regional shape. In unglazed ceramics you can see colored types. The glazed ceramics are gathered in the same color like (open green, open yellow, open uncolored, open brown), in the techniques like under glaze, slip, champlevé and graffito and in the shapes like bowl, plate, pot, oil lamp, vase, liquid container.These ceramics are important in the sphere of illuminating the social, cultural, economic interaction belonged to Karakhan centuries.