Yazılım tanımlı ağlarda büyük dil modeli tabanlı saldırı tespiti
Large language model-based intrusion detection in software definied networks
  1. Tez No: 1013644
  2. Yazar: ARİFE GÜLŞAH EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SEDEF DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yazılım Tanımlı Nesnelerin İnterneti (SD-IoT) ağlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, merkezî kontrol yapısı ağ esnekliğini ve yönetilebilirliğini artırırken, heterojen cihaz ekosistemi ve yoğun veri akışı gibi özellikler yeni güvenlik risklerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum, ağ güvenliğinin sağlanabilmesi açısından tehditlerin doğru biçimde belirlenmesini ve etkili saldırı tespit mekanizmalarının geliştirilmesini kritik hâle getirmiştir. Bu noktada, Büyük Dil Modelleri (LLM), öz-dikkat mekanizması ve güçlü bağlamsal temsil yetenekleri sayesinde ağ akış verilerindeki karmaşık ilişkileri daha etkili biçimde modelleme ve değişen veri örüntüleri altında daha esnek ve dayanıklı yapılar geliştirme potansiyeline sahiptir. Bu doğrultuda, bu tez çalışmasında, SD-IoT ortamlarında saldırı tespiti ve saldırı sınıflandırması için LLM tabanlı modeller geliştirilmiştir. Tez kapsamında yapılan çalışmalar üç başlık altında toplanmıştır. İlk çalışmada, SD-IoT ortamında saldırı tespiti ve sınıflandırması performanslarını karşılaştırmak amacıyla, kodlayıcı (encoder), kodlayıcı-çözücü (encoder-decoder) ve çözücü (decoder) mimari ailelerini temsil eden BERT, RoBERTa, Flan-T5, BART ve Qwen olmak üzere beş LLM modeli ince ayar yöntemiyle geliştirilmiş ve performansları, literatürde kıyaslama amacıyla en çok kullanılan Derin Sinir Ağları (DNN) ve Tek Boyutlu Evrişimsel Sinir Ağları (1D-CNN) modelleri ile karşılaştırılmıştır. İkinci çalışmada, modellerin değişen ağ koşulları altındaki genellenebilirliklerini değerlendirmek amacıyla, geliştirilen modeller bir veri seti ile eğitilmiş ve çapraz bir veri seti test edilmiştir. Üçüncü çalışmada ise, LLM modellerinin hiç görmedikleri saldırı türlerindeki başarısı Bir Saldırıyı Dışarıda Bırakma (LOAO) yaklaşımı ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, LLM tabanlı saldırı tespit yaklaşımının üç çalışmada da %98'e ulaşan doğruluk sağladığını ve DL modellerine kıyasla daha üstün performans sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread adoption of Software-Defined Internet of Things (SD-IoT) networks, the centralized control structure enhances network flexibility and manageability, while characteristics such as a heterogeneous device ecosystem and intensive data flow give rise to new security risks. This situation has made the accurate identification of threats and the development of effective intrusion detection mechanisms critical for ensuring network security. In this context, Large Language Models (LLMs), owing to their self-attention mechanism and strong contextual representation capabilities, have the potential to model complex relationships in network flow data more effectively and to develop more flexible and robust structures under changing data patterns. Accordingly, in this thesis, LLM-based models were developed for intrusion detection and attack classification in SD-IoT environments. The studies conducted within the scope of the thesis were organized under three main headings. In the first study, to compare intrusion detection and classification performance in an SD-IoT environment, five LLMs representing the encoder, encoder-decoder, and decoder architectural families-namely BERT, RoBERTa, Flan-T5, BART, and Qwen-were fine-tuned, and their performance was compared with Deep Neural Networks (DNN) and One-Dimensional Convolutional Neural Networks (1D-CNN), which are among the most commonly used benchmark models in the literature. In the second study, in order to evaluate the generalizability of the developed models under changing network conditions, the models were trained on one dataset and tested on a cross-dataset setting. In the third study, the performance of the LLM models on previously unseen attack types was evaluated using the Leave-One-Attack-Out (LOAO) approach. The results demonstrated that the LLM-based intrusion detection approach achieved accuracy rates of up to 98% across all three studies and outperformed the DL models.