Yüksek lineerlikte CMOS DO-OTA tasarımı
Design of highly linear CMOS DO-OTA
- Tez No: 101365
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN KUNTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
YÜKSEK LINEERLIKTE CMOS DO-OTA TASARIMI ÖZET Son zamanlarda akım modlu elemanlar daha çok ilgi çekmeye başlamıştır. Eskiden beri çok kullanılan OTA günümüzde kendine daha geniş kullanım alanları bulmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri de diferansiyel çıkış verebilme kabiliyetine sahip olan DO-OTA yapısıdır. Bu yapı günümüzde birçok devrelerin ana bloğunu teşkil etmekle birlikte, uygulanabilecek olan giriş işaret genliğinin kısıtlı olmaması kullanımda zorluklar çıkarmaktadır. Bu tezde bu konu üzerinde durulmuş ve çeşitli lineerleştirme teknikleri ile birlikte yüksek çıkış direncine sahip çıkış katları birleştirilerek devreler test edilmiştir. Bu tezin ikinci bölümünde OTA ve DO-OTA yapıları üzerinde durulmaktadır. Bu yapıların ideal eşdeğerleri verilmektedir. Daha sonra OTA ve DO-OTA yapılarının büyük işaret davranışlarını modelleyen makromodellere geçilmekte ve onlardan bahsedilmektedir, örnek birer OTA ve DO-OTA yapısı verilmiş ve bunlara karşı gelen makromodeller verilmiştir. Üçüncü bölümde günümüze kadar verilen giriş katı lineerleştirme teknikleri üzerinde durulmuş ve bunlara ait devre yapılan ile formülleri verilmiştir. Dördüncü bölümde yüksek çıkış direncine sahip çıkış katı yapılan verilmiş ve bunların temel hücreleri anlatılmıştır. Beşinci bölümde, daha önce değinilen lineer giriş katlı devreler ile dördüncü bölümde verilmiş olan çıkış katı yapılan birleştirilmiştir. Bu yapılara ait devreler bu bölümde yer almaktadır. Daha sonra simülasyon kısmına geçilmiş ve ve devrelerin simülasyon sonuçlarına yer verilmiştir. Burada AC ve DC analizle birlikte, bir integrator yapısı kurularak devrelerin distorsiyonlan ölçülmüştür. Altıncı bölümde oluşturulan yeni DO-OTA 1ar ile, daha önceden OTA kullanılarak gerilim modlu olarak yapılmış olan filtreler alam modlu olarak yapılmış ve bu filtrelerin karakteristikleri karşılaştırmalı olarak verilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
DESIGN OF HIGHLY LINEAR CMOS DO-OTA SUMMARY Recently, current mode circuits are more attractive. The usage of OTA circuits and the circuits where OTAs are used is increased nowadays. One of the most important circuits is DO-OTA circuits because of its differential output. OTAs are main cells of various blocks but the limit for maximum input voltage level makes some difficulty. At mis work, ways for increasing maximum input signal level and high output impedance output stages are studied. At the second chapter, OTA and DO-OTA circuits are studied. Firstly, the ideal equivalent circuits are given. Then the macromodels of OTA and DO-OTA are given which gives the large signal behavior of circuits. In this chapter, one sample of OTA and DO-OTA circuits are given with their equivalent macromodels. At the third chapter, linearisation techniques for input stages are given with their circuits and formulas. At the fourth chapter, basic cells of high output impedance output stages and output stages are given. At the fifth chapter, linearised input stages and output stages are combined together. Circuits and simulation results are given at this chapter. AC and DC analysis are given, then for distortion measurement an integrator circuit is used and results are given. At the sixth chapter, voltage mode OTA filters are converted to current mode DO- OTA filters and tested at different filter types. The results are given as a compared manner. xm