Tutuşma gecikmesi ölçüm cihazı
Ignition delay meter
- Tez No: 101366
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
TUTUŞMA GECİKMESİ ÖLÇÜM CİHAZI ÖZET Diesel motorlarında yanma olayı, yanma odasına yakıtın püskürtülmeye başladığı andan, yanma ürünlerinin dışarıya atılmaya başladığı egzoz başlangıcına kadar geçen süre içinde meydana gelen karmaşık ve karışık fiziksel ve kimyasal bir olaydır. Diesel motorunun çevriminde en önemli olaylardan biri olmakla birlikte en az araştırılan konu, hemen hemen yanma konusudur. Bunun nedeni, karışım teşgili, buharlaşma ve tutuşma olaylarının birbirlerine sıkı bağlılığı ve herbir olaya etki eden fiziksel ve kimyasal parametrelerin çokluğudur. Diesel motorlarında yanma periyodu içerisinde meydana gelen önemli konulardan biri de tutuşma gecikmesidir. Püskürtme başlangıcından basıncın ani olarak artmaya başlamasına kadar geçen süreye tutuşma gecikmesi denir. Tutuşma gecikmesi, yanma olayını önemli derecede etkiler. Yanma olayının iyi olabilmesi için tutuşma olayının mümkün olduğunca kısa sürede gerçekleşmesi istenir. Bu tezin yapılmasındaki amaç, bir diesel motor simülatörü üzerinde tutuşma gecikmesini ve enjeksiyon avansını ölçen bir ünite yapmaktır. Öncelikle tasarımı yapılan ünitenin amacının ve çalışma prensiplerinin daha iyi anlaşılabilmesi için diesel motorlarındaki yanma kavramı üzerinde durulması gerekmektedir. Bu nedenle Bölüm 2 'de diesel motorları ve tutuşma gecikmesi ayrıntılı olarak incelenmiş ve ünitenin ölçümde kullandığı parametreler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bölüm 3 'de günümüze kadar uzanan tutuşma gecikmesi ölçüm üniteleri genel olarak incelenmiş temel çalışma yasaları ortaya konulmuştur. Bölüm 4'te tasarımın ayrıntılı yapısı ayrı ayrı katlar olarak sunulmuş, çalışma prensipleri, kullanılan tümdevreler, mikrodenetleyici ve programları tanıtılmıştır. Cihazın kullanım talimatları, mümkün olabilecek arıza durumları ve arıza arama metodları ilgili katların tanıtımı sırasında kullanıcıya sunulmuştur. Hızla gelişen elektronik teknolojisi zaman süreci içerisinde yeni atılımlar, yeni düşünce dinamikleri ortaya koyarak eski kavramların rafa kaldırılmasına neden olmaktadır. Özellikle mikrodenetleyici yapılarının elektronik teknolojisi içinde yerini almasıyla tam bir teknoloji devrimi yaratılmıştır. Mikrodenetleyici yapılarının günümüzdeki bu önemi nedeni ile, en basit sistem tasarımlarında dahi bu teknolojiden yararlanılmaktadır. Bu önem dikkate alınarak tez konusu olan tutuşma gecikmesi ölçüm ünitesi tasarımının temelinde mikrodenetleyici vıııteknolojisinden yararlanılmış ve labaratuar ortamında kullanılabilecek bir cihaz gerçekleştiri lmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
IGNITION DELAY METER SUMMARY In diesel engines, the time between the start of injection and the start of exhaust is referred to as the combustion cycle. One of the most important period in diesel engine cycle is combustion. However, because of the complex chemical and the physical parameters that affect this reaction, studies have not been done so many. The ignition delay is one of the most important concept that occurs in combustion period. The time between the start of injection and the peak pressure is known as the ignition delay. It affects combustion period directly. In order to increase the quality of combustion ignition delay must be reduced as much as possible. The aim of this thesis is to design an electronic ignition delay meter that indicates the ignition delay and injection advance of a special diesel engine simulator. Firstly, in order to understand how to work the unit, we have to examine combustion concept in diesel engines. For that reason, in the second section, diesel engines and ignition delay are investigated and parameters that are used in this unit to measure ignition delay and injection advance are introduced. In third section, different ignition delay meters are introduced and explained. In fourth section, a detailed description of design is explained, microcontroller and related programs are introduced. In this design, PIC16C5X series that are popular microcontrollers of today's automotive equipments are used. User instructions, possible error conditions, how to find error sources are widely explained in every section of design. The speed improvement in microcontroller technology allows it to be an efficent and low cost way for the system solutions. Because of this importance, microcontroller technology is used in this design and an ignition delay meter that can be used in laboratory have certified.