Yetişkin bireylerde sağlık algısı ve sağlık okuryazarlığı düzeyinin akılcı ilaç kullanımı ile ilişkisi
The relationship between helath perception and health literacy levels with rational drug use in adults
- Tez No: 1013650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİME SELÇUK TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Nüfustaki artış, yaş artması ile ortaya çıkan fiziksel, psikososyal, ruhsal, ekonomik ve spiritüel olarak ortaya çıkan sorunları arttırmıştır ve bu durum özellikle kronik hastalığı olan bireylerin tüm ülkelerde halk sağlığı açısından önemli ve öncelikli bir grup haline gelmesini sağlamıştır. Bireylerin sağlık bilgisine ulaşabilmesi, bu bilgileri uygun şekilde kullanabilmesi ve ihtiyaç halinde sağlık hizmetine ulaşabilmesi ve tedavi yöntemlerini anlayabilmesi, ilaçları etkin/doğru bir şekilde kullanabilmesi için önemlidir. Bireylerin yaşamlarını kaliteli geçirebilmesi için ülkelerde oluşturulan sağlık politikaları onların bağımsız olarak yaşamlarını sürdürebilmelerini ve topluma katılabilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Sağlık okuryazarlığının yükselmesi bireylerin ortaya çıkan yetersizliklerini ve sahip olduğu hastalıkları ile ilgili tedavi yöntemlerini, ilaçlarını etkin/doğru kullanabilmeleri veya bakım sürecine dahil olmaları açısından önemlidir. Koruyucu sağlık hizmetlerinin ön plana çıkarılması bireylerde sağlık okuryazarlık düzeyinde yükselme sağlanarak belirginleşecektir. Sağlık okuryazarlığı geliştirilerek bireylerin hastalıkları ve yetersizlikleri ile ilgili bakım ve tedavi süreçleri kısalacak, ilaçların yan etki ve toksik etkilerini öğrenecek ve sağlık algısı da bundan etkilenecektir. Bireylerde tedavi ve bakım hizmetlerinin örgütlü ve sistemli olarak ele alınması, sağlık okuryazarlığının etkinleştirilmesi ve sağlık algısının olumlu yönde oluşturulması ile sağlanacaktır (Kozak ve Çevik, 2021; Arpacı ve Cantekin, 2024; Temel ve ark. 2009). Bu düşünceden yola çıkılarak bu çalışmada 18-65 yaş arasındaki bireylerin sağlık algısı ve sağlık okuryazarlık düzeylerinin kronik ve akut hastalık varlığında ilaç kullanım davranışlarıyla ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in population and aging have led to a rise in physical, psychosocial, mental, economic, and spiritual problems. This situation has made individuals with chronic illnesses an important and prioritized group in terms of public health in all countries. It is crucial for individuals to access health information, use this information appropriately, access healthcare services when needed, understand treatment methods, and use medications effectively and correctly. Health policies developed in countries aim to ensure that individuals can live independently and participate in society to lead a high-quality life. Improving health literacy is important for individuals to manage their limitations and illnesses, use medications effectively and correctly, and be involved in the care process. Emphasizing preventive health services will become more evident as individuals' health literacy levels increase. By improving health literacy, the duration of care and treatment processes related to illnesses and disabilities will be shortened, individuals will become more aware of the side and toxic effects of medications, and their perception of health will also be positively influenced. Organizing treatment and care services in a structured and systematic manner, enhancing health literacy, and fostering a positive perception of health among individuals will contribute to achieving these goals (Kozak & Çevik, 2021; Arpacı & Cantekin, 2024; Temel et al., 2009). Based on this perspective, this study aims to determine the relationship between health perception and health literacy levels and medication use behaviors in the presence of chronic and acute illnesses among individuals aged 18 to 65.