Yetişkin bireylerin sağlık okuryazarlık düzeylerinin Acil Servis kullanımına etkisi
The impact of health literacy levels on Emergency Service use by adult individuals
- Tez No: 871195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Birey için olduğu kadar toplum için de kritik öneme sahip olan sağlık okuryazarlığı düzeyinin düşük olması; koruyucu sağlık hizmetlerine erişimde yetersizlik, erken tarama programlarından yeterince yararlanamama, kronik hastalıkların iyi yönetilememesi, acil servise gereksiz başvurularda artışa bağlı olarak sağlık maliyetlerinde artış gibi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; bireylerin sağlık okuryazarlık düzeyinin acil servis kullanımına etkisini incelemektir. Kesitesel tipteki çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran gönüllü 404 birey katılmıştır. Veri,“Sosyo-demografik Özellikler Bilgi Formu”ve“Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32)”aracılığıyla toplanmıştır. Veri; bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), LSD çoklu karşılaştırma yöntemi, dorusal regresyon analizi aracılığıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Low level of health literacy, which is critical for the society as well as for the individual; inadequate access to preventive health services, inability to benefit enough from early screening programs, inability to manage chronic diseases well, it can lead to negative consequences such as an increase in health costs due to the increase in unnecessary applications to the emergency room. The aim of this thesis study; to examine the effect of health literacy level of individuals on emergency service use. The study of cross-sectional type Dr University of Health Sciences. Abdurrahman Yurtaslan participated in 404 volunteers applying to the Emergency Service of Ankara Oncology Training and Research Hospital. Data were collected through“Socio-demographic Properties Information Form”and“Turkey Health Literacy Scale-32 (TSOY-32)”. Data; independent groups t-test, one-way variance analysis (ANOVA), LSD multi-comparison method, evaluated through the analysis of dorsal regression.