Tarabya atıksu tünelinde kullanılan tünel açma makinesinin performans etüdü
The Performance analysis of the tunnel boring machine used in Tarabya wastewater tunnel project
- Tez No: 101367
- Danışmanlar: PROF.DR. NUH BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmanın içeriği, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün Kuzey Haliç Projesi kapsamında, Çayırbaşı-Baltalimanı arasında açılması planlanan, 2000 mm çapında ve toplam 8369 m uzunluğundaki Tarabya Atıksu Tüneli'nde kullanılan, tünel açma rnakinesinin performansının etüd edilmesi işini kapsamaktadır. TİNSA + ÖZTAŞ + HAZÎNEDAROĞLU + SİMELKO Ortak Girişiminin yüklendiği proje sonunda, ana kollektör tüneli; Rumeli Kavağı- Çayırbaşı arasındaki 1200mm çaplı kuşaklama kollektöründe toplanan atıksuyu, Tarabya, Yeniköy ve İstinye bölgelerinde toplananlarla birlikte Baltalimanı Antma Tesisine aktarmak üzere planlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, tünel açma faaliyetinde kullanılan Herrenknecht marka T.B.M.' in kazı performansı hakkında bilgi sahibi olabilmek için, jeolojik şartların, T.B.M. ilerleme hızının, meydana gelen arızaların, tahkimatta kullanılan segment sisteminin, T.B.M. çalışma prensibinin incelenmesi işleri yapılmıştır. T.B.M.' in geçeceği formasyonlar incelenmiş, 5 aylık süre zarfında, yani makinenin çalışmaya başladığı andan Kasım ayı sonuna kadarki günlük işleri takip edilmiş; ilerleme hızı, segment montajına, bakıma, arıza ve tamiratlara ayrılan süreler irdelenmiş ve duraklamaların sebebi araştırılmıştır. Sorunlar irdelenmiş, özellikle en büyük problemi oluşturan disk keskiler ile ilgili yapılan değişikliklerden bahsedilmiş ve öneriler getirilmiştir. Sorunların ve çözümlerin beraber incelenmesiyle somut sonuçlara ulaşılacağı görülmektedir. Problemlere yerinde ve anında müdahalenin, sorunları büyümeden yok edilebileceği görülmektedir. m T«& tC^f^lp:;:!
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study is to investigate the excavation performance of the tunnel boring machine which is being used at Tarabya Wastewater Tunnel Project, by General Directorate of Istanbul Water and Sewerage Administration. First some details on sewerage project is given, later tunnel layouts, geology of the area, TBM used for tunnel drivage and the cutting performance of the machines are detailed. The machine is designed as hard rock TBM in the shield. The machine has been manufactured by Herrenknecht AG. The machine is a shield machine for tunneling with hydraulic advance. The soil is excavated by means of the cutterhead. The tunneling machine, the equipment for ring building ( erector ), the gantries, hydraulic and electric feed units and structural units are all together called the tunneling system. This machine has been chosen, because it has been designed for geologies, which have as main feature a high stability and a high degree of hardness. The cutterhead was especially designed for the local conditions, to be able to handle these geologies. The cutterhead is designed nearly full-face, to reach high support for the tunnel face, especially in less stable zones. Discs are used as cutting tools which are distribute regularly on the radius, to be able to treat the complete tunnel face with the cutting tools. In the cutterhead, the material is transported by buckets and transport channels to the rear section of the cutterhead center and is placed by a muck ring on the machine belt. The conveyor belt transports the excavated material through the complete back up section. The advance of the tunneling machine is carried out via the thrust cylinders installed in the machine can, which support themselves at the last built segment ring. The TBM is controlled by means of steering cylinders which are installed between front shield and machine can. The lining of the tunnel is normally carried out by steel concrete segments, which are positioned and screwed by means of the erector in the shield section. The remaining gap between segment outside and excavated diameter is back-filled with mortar through injection openings in the segments. The back-up system consists of a total of 9 separate gantries, on which the installations for the supply of the shield advance are installed. IX