Leavitt yol cebirleri ve idealleri
Leavitt path algebras and their ideals
- Tez No: 1013660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Leavitt yol cebirleri ve bu cebirlerin idealleri ve bölümleri incelendi. Özellikle bu ideallerin kanonik üreteçleri verildi. Ayrıca Leavitt yol cebirlerinin bölümlerinin yine bir Leavitt yol cebrine izomorf olması için gerek ve yeter koşullar üzerinde duruldu. Satır sonlu yönlü çizgelerin Leavitt yol cebirinin idealleri için üreteçler Çolak tarafından 2011 yılında verildi. Abrams, Bell, Çolak ve Rangaswamy bu sonucu herhangi bir yönlü çizgenin Leavitt yol cebirlerinin ideallerine 2012'de genelledi. 2014 yılında Rangaswamy idealler için daha kullanışlı bir kanonik üreteç kümesi verdi. Leavitt yol cebirlerinin ideallerini karakterize eden Çolak ve Rangaswamy teoreminin sonlu çizgeler için olan aşağıdaki versiyonu bu tezde kullanıldı. Γ herhangi bir sonlu yönlü çizge olmak üzere L(Γ) Leavitt yol cebirinin bir ideali J ise o takdirde J ideali aşağıdakiler tarafından üretilir: (i) J idealinin içerdiği köşeler, yani J∩V, (ii) C, tüm çıkışları J idealinde olan bir döngü olmak üzere {fc(C)} kanonik polinom üreteçleri. Burada J∩F[C]ideali F[C]≅F[x]halkasında sıfırdan ve F[C]'den farklı bir idealdir. fc(x)∈F[x]polinomu F[x]içinde J∩F[C] idealine karşılık gelen idealin fc(0)=1≠fc(x)koşulunu sağlayan tek üretecidir. Bu üreteç kümesi kullanılarak Koç ve Özaydın'ın güncel sonuçlarından da bahsedildi: Leavitt yol cebirlerinin hangi bölümlerinin yine bir Leavitt yol cebirine izomorf olması için gerek ve yeter koşullar verildi. Leavitt yol cebirlerinin çoğu cebirsel özelliği katsayılar cisminden bağımsız olmasına rağmen bir Leavitt yol cebirinin bölümünün bir Leavitt yol cebirine izomorf olması kriteri katsayılar cisminden bağımsız değildir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Leavitt Path Algebras and their ideals and quotients are investigated. In particular, canonical generators for ideals of Leavitt path algebras are provided. Moreover, necessary and sufficient conditions under which quotients of Leavitt Path Algebras are isomorphic to Leavitt Path Algebras are given. Arbitrary ideals of Leavitt path algebras of row finite directed graphs (digraphs) were characterized in terms of their generators by Çolak. This result was extended to arbitrary digraphs in 2012 by Abrams, Bell, Çolak and Rangaswamy. In 2014, Rangaswamy provided a more satisfactory canonical generating set for these ideals. An equivalent version of the Çolak-Rangaswamy Theorem for finite digraphs is used in this thesis: If Γ is a finite digraph and J is an ideal of the Leavitt path algebra L(Γ) then the ideal J is generated by (i) vertices in the ideal J, that is, J ∩ V, (ii) the canonical polynomial generators {fc(C)} where C is a cycle with no exit in Γ/J. Here J∩F[C] is a proper nonzero ideal of F[C] ≅ F[x] and fc(x)∈F[x] is the unique generator with fc(0)=1 of the ideal in F[x] corresponding to the ideal J∩F[C] in F[C]. Using this generating set, a recent result of Koç and Özaydın providing the necessary and sufficient condition for the quotient to be isomorphic to a Leavitt path algebra (of some digraph) is explained. Contrary to most algebraic properties of Leavitt path algebras, the criterion for a quotient to be isomorphic to a Leavitt path algebra is not independent of the field of coefficients.