Türkiye'de 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesinin incelenmesi ve seçilmiş ülke örnekleri ile karşılaştırması
Analysing of Turkish 2021-2030 Road Traffic Safety Strategy Document and comparison with selected countries examples
  1. Tez No: 1013691
  2. Yazar: RAMAZAN ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Trafik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bir halk sağlığı sorunu olan trafik kazaları, küresel bir boyut kazanarak sebep olduğu ölüm, yaralanmalar ve sosyo-ekonomik kayıplar nedeniyle küresel sağlık ve kalkınma sorunu haline gelmiştir. Trafik kazalarını önlemek ve güvenli ulaşımı sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 2030 yılına kadar trafikte can kayıplarını ve ciddi yaralanmaları %50 oranında azaltma hedefi belirlenmiştir. Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından, belirlenen hedefe ulaşmak ve güvenli bir trafik ortamı sağlamak amacıyla rehber niteliğinde strateji belgeleri yayınlanmıştır. Strateji belgeleri ülkelerin trafik politikalarını göstermesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada; strateji belgeleri üzerinden trafik güvenliği, ülkelerin benimsedikleri yaklaşımlar, öncelikli müdahale alanları ve hedefler ortaya konulmuş ve seçilmiş ülkeler arasında bu alanlarda karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç olarak; 2021-2030 Türkiye Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi'nin sahip olduğu yaklaşım, müdahale alanları ve hedefler açısından Birleşmiş Milletler tarafından sunulan önerilerle uyumlu, seçilmiş ülkelerin strateji belgelerine kıyasla daha kapsayıcı olduğu anlaşılmıştır. Ancak uygulama aşamasında 2030 hedeflerine ulaşılması için daha fazla çabanın ortaya konulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents, a public health problem, have gained a global dimension and became a global health and development problem due to the deaths, injuries and socio economic losses they caused. In order to prevent traffic accidents and ensure safe transportation, the United Nations has set a target to reduce traffic fatalities and serious injuries by 50% by 2030. Strategy documents have been published as a guide to achieve the target set by member countries and to ensure a safe traffic environment. Strategy documents are very important in terms of showing the traffic policies of countries. In this study, traffic safety, approaches adopted by countries, priority intervention areas and targets were presented through strategy documents and comparisons were made in these areas among selected countries. As a result, it has been understood that the 2021-2030 Türkiye Road Traffic Safety Strategy Document is more comprehensive than the selected countries strategy documents, in terms of its approach, intervention areas and objectives, and in line with the recommendations presented by the United Nations. However, more efforts are needed to achieve the 2030 targets during the implementation phase.