Metin Kaçan'ın romanlarında söz varlığı: Ağır Romanve Fındık Sekiz romanları üzerine karşılaştırmalı birinceleme
Vocabulary in Metin Kaçan's novels: A comparative studyof the novels“Ağir Roman”and“Findik Sekiz”
  1. Tez No: 1013690
  2. Yazar: SEMİH EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHULLAH ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Yeraltı edebiyatının temel taşlarından Metin Kaçan'a ait Ağır Roman (1990) ile Fındık Sekiz (1997) adlı romanların söz varlığı açısından incelendiği bu çalışma yazarın üslubundaki değişimlerin seyrini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu eserler argo, ikileme, deyim ve sokak dili gibi unsurların yoğun olarak kullanımıyla dikkati çekmektedir. Çalışma Metin Kaçan'ın Hayatı ve Eserleri ve Ağır Roman ve Fındık Sekiz Romanlarındaki Söz Varlığı olarak iki bölümü içermektedir. Giriş bölümünde dil, sözcük, söz varlığı vb. hakkında bilgiler verilmiştir. Söz varlığı bölümünde ise Ağır Roman ve Fındık Sekiz adlı eserler taranmış; eserlerdeki deyim, atasözü, ikileme, yabancı sözcükler, argo, lakap, kalıplaşmış sözler, terim ve ilişki sözler incelenerek bu sözcükler ve sözcük öbekleri ortaya konmuştur. Ayrıca bu sözlerin tekrar sıklıkları ve sayıları belirlenmiştir. Sonuç bölümünde ise inceleme sonucunda elde edilen verilere yer verilmiş, bu verilerden Kaçan'ın sözcükleri ve söz öbeklerini kullanımı ile üslubu hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the lexical features of the novels *Ağır Roman* (1990) and *Fındık Sekiz* (1997) by Metin Kaçan, one of the cornerstones of underground literature, with the aim of tracing the evolution of the author's style. These works stand out for their heavy use of elements such as slang, antithesis, idioms, and street language. The study consists of two sections: Metin Kaçan's Life and Works, and The Lexical Content of the Novels *Ağır Roman* and *Fındık Sekiz*. The introduction provides information on language, words, and lexical inventory. In the lexical inventory section, the works *Ağır Roman* and *Fındık Sekiz* were analyzed; idioms, proverbs, antitheses, foreign words, slang, nicknames, set phrases, terms, and relational words were examined, and these words and word clusters were identified. Additionally, the frequency and number of these words were determined. The conclusion section presents the data obtained from the analysis, and inferences were drawn regarding Kaçan's use of words and word groups as well as his style based on this data.