دراسة تطبيقية على المصارف الإسلامية اليمنية :COSO التدقيق الشرعي الداخلي المبني على المخاطر باعتماد إطار كوزو
Coso'nun belirlediği çerçeve bağlamında risklere dayalı iç hukuki denetim: Yemen İslami bankaları üzerine uygulamalı bir çalışma örneği
- Tez No: 1013702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAWFIK AZRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Din, Banking, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Yemen'deki İslami bankalarda risk esaslı iç şeriat denetim mekanizmalarının uygulanabilirliğini COSO çerçevesi temelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, COSO çerçevesinin beş temel bileşeni—yönetişim ve kültür, strateji ve hedef belirleme, performans, gözden geçirme ve revizyon, bilgi, iletişim ve raporlama—ile risk esaslı şeriat denetiminin etkinliği üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Bulgular, yönetişim ve örgüt kültürünün zayıf etkisini ve kurumsal performans ile risk esaslı şeriat denetimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığını ortaya koymuştur. Çalışmada tanımlayıcı ve analitik bir yöntem izlenmiş; birincil veriler anket yoluyla, ikincil veriler ise kitaplar ve akademik kaynaklardan toplanmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, ortalamalar, Cronbach alfa katsayısı ve %5 anlamlılık düzeyinde hipotez testleri gibi istatistiksel araçlardan yararlanılmıştır. Sonuçlara dayanarak, çalışmada yönetişim ve kültür değerlerinin teoriden uygulamaya geçirilmesi, iç şeriat denetim biriminin stratejik planlama süreçlerine dahil edilmesi ve performans göstergelerinin şeriata uyumu içerecek şekilde yeniden tasarlanması önerilmektedir. Bu adımlar, risk esaslı iç şeriat denetiminin etkinliğini artırmak ve İslami bankacılığın operasyonel ve etik standartlarıyla uyumunu sağlamak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the feasibility of applying risk-based internal Shari'ah auditing mechanisms in Yemeni Islamic banks, using the COSO framework. The research addresses the impact of the framework's five components—governance and culture, strategy and objective setting, performance, review and revision, and information, communication, and reporting—on the effectiveness of risk-based Shari'ah auditing. The findings revealed a weak influence of governance and organizational culture, as well as no statistically significant relationship between institutional performance and risk-based Shari'ah auditing. The study followed a descriptive and analytical approach, collecting data from primary sources through a questionnaire and from secondary sources such as books and academic references. Data were analyzed using SPSS software, employing statistical tools such as means, Cronbach's alpha, and hypothesis testing at a 0.05 significance level. Based on the results, the study recommends translating governance and cultural values from theory to practice, involving the internal Shari'ah audit unit in strategic planning, and redesigning performance indicators to include Shari'ah compliance. These steps are essential for enhancing the effectiveness of risk-based internal Shari'ah auditing and ensuring its alignment with the operational and ethical standards of Islamic banking in Yemen.