Okul öncesi dönem çocukların sanat becerilerini değerlendirme kontrol listesinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the checklist for assesing art skills of preschool children
- Tez No: 1013709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN FEYMAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların sanat becerilerini gözlem temelli olarak değerlendirmeye yönelik geliştirilen Sanat Becerileri Kontrol Listesi'nin geçerlik ve güvenirlik özelliklerini incelemektir. Araştırma, genel tarama modeli kapsamında yürütülmüş olup çalışma grubunu Çankırı il merkezinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulları ve ilkokullara bağlı anasınıflarında öğrenim gören 4–5 yaş grubundaki 160 çocuk oluşturmaktadır. Ölçek geliştirme sürecinde ilgili alanyazın taraması yapılmış, madde havuzu oluşturulmuş ve taslak form uzman görüşleri doğrultusunda düzenlenmiştir. Verilerin analizinde Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) kullanılmış, iç tutarlılık güvenirliği Cronbach alfa katsayısı ile hesaplanmıştır. AFA sonuçları, ölçeğin dört faktörlü ve 20 maddeden oluşan bir yapıya sahip olduğunu göstermiştir. Dört faktör toplam varyansın %61,8'ini açıklamaktadır. Ölçeğin genel iç tutarlılık katsayısı α = 0,893 olarak hesaplanmış; alt boyutlara ilişkin alfa değerlerinin 0,705 ile 0,860 arasında değiştiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, ölçeğin yapı geçerliğinin sağlandığını ve iç tutarlılığının yüksek düzeyde olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak geliştirilen Sanat Becerileri Kontrol Listesi, okul öncesi dönemde çocukların sanatsal becerilerini çok boyutlu ve gözleme dayalı biçimde değerlendirmeye olanak sağlayan, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı niteliği taşımaktadır. Ölçeğin, okul öncesi öğretmenleri ve araştırmacılar tarafından değerlendirme ve izleme amaçlı olarak kullanılabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the validity and reliability properties of the Art Skills Checklist, which was developed to assess preschool children's art skills through systematic observation. The study was conducted using a general survey model. The study group consisted of 160 children aged 4–5 years attending kindergartens and preschool classes affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Çankırı, Türkiye. During the scale development process, a comprehensive review of the relevant literature was conducted, an item pool was created, and the draft form was revised based on expert opinions. Exploratory Factor Analysis (EFA) was employed to examine the construct validity of the checklist, and internal consistency reliability was calculated using Cronbach's alpha coefficient. The results of EFA revealed that the checklist has a four-factor structure consisting of 20 items, explaining 61.8% of the total variance. The overall Cronbach's alpha coefficient of the scale was found to be α = 0.893, while the reliability coefficients of the subscales ranged between 0.705 and 0.860, indicating high internal consistency. The findings demonstrate that the Art Skills Checklist possesses satisfactory construct validity and high reliability. In conclusion, the checklist is considered to be a valid and reliable observational measurement tool for the multidimensional assessment of preschool children's art skills. It can be effectively utilized by preschool teachers and researchers for assessment and monitoring purposes in early childhood education settings.