Development of implants to prevent pancreatic fistula and evaluation of the effects of computational fluid dynamics
Pankreas fistülünü önlemeye yönelik implantların geliştirilmesi ve hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 1013728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET ÇIKLAÇANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Whipple ameliyatı (pankreatikoduodenektomi), pankreasın başının, duodenumun, safra kesesinin ve bazen de midenin ve safra kanalının bir kısmının çıkarılmasını içeren karmaşık bir cerrahi işlemdir. Bu işlem, pankreası çevreleyen tümörlü yapıları sağlıklı dokudan ayırmak için yapılır. Sindirim sisteminin devamlılığını sağlamak için, yapılar çıkarıldıktan sonra pankreasın, safra kanalının ve midenin kalan kısımları bağırsaklara yeniden bağlanır. Bu ameliyatın karmaşıklığı nedeniyle, bazı ciddi potansiyel riskler vardır; bunlardan biri de pankreas fistülüdür. Pankreas fistülü, pankreas sıvısının vücut boşluklarına ve çevredeki dokulara kontrolsüz bir şekilde sızmasıdır. Pankreas sıvısı amilaz, lipaz ve tripsin gibi güçlü sindirim enzimleri içerdiğinden, bu durum ciddi doku hasarına ve enfeksiyonlara yol açabilir. Bu durum genellikle, pankreas kanalının duodenuma bağlanması sırasında hekim tarafından anastomoz bölgesine yerleştirilen dikişlerin yeterli stabilite sağlamaması sonucu ortaya çıkar. Fistül oluşumunun temel nedeni, dikiş hattının tamamen iyileşmemesidir. Hastada ciddi komplikasyonları önlemek için ilaç tedavisi, endoskopik stent uygulamaları ve revizyon ameliyatları gerekebilir. Bu proje, pankreas fistüllerini önlemek için yeni bir implant geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu yeni çözüm, pankreas kanalını dikişsiz olarak doğrudan duodenuma bağlamayı hedeflemektedir. Bununla birlikte, tasarlanan implantın işlevini ve performansını ölçmek için mekanik ön testler gereklidir. Bunların en önemlisi hesaplamalı akışkanlar analizidir (CFD). Bu çalışma ile tasarlanan implantın sızıntı testleri simülasyon ortamında analiz edilecektir. Ayrıca, pankreas salgısının akış üzerindeki etkileri analiz edilecek ve implantın tasarım parametreleri optimize edilecektir.
Özet (Çeviri)
The Whipple operation (pancreaticoduodenectomy) is a complex surgical procedure that involves the removal of the head of the pancreas, duodenum, gallbladder, and sometimes part of the stomach and bile duct. This procedure is performed to remove the tumorous structures surrounding the pancreas from healthy tissue. To ensure the continuity of the digestive system, the remaining parts of the pancreas, bile duct, and stomach are reconnected to the intestines after the structures are removed. Due to the complexity of this operation, there are some serious potential risks, one of which is pancreatic fistula, which is defined as the leakage of pancreatic fluid. Pancreatic fistula is the uncontrolled leakage of pancreatic fluid into the body cavities and surrounding tissues. Since pancreatic fluid contains potent digestive enzymes such as amylase, lipase, and trypsin, this can lead to severe tissue damage and infections. This situation usually occurs when the stitches placed by the physician in the anastomosis area while connecting the pancreatic duct to the duodenum do not provide sufficient stability. The main reason for the formation of a fistula is that the suture line does not heal completely. To prevent serious complications in the patient, drug therapy, endoscopic stent applications, and revision surgeries may be required. This project aims to develop a new implant to prevent pancreatic fistulas. This new solution aims to connect the pancreatic duct directly to the duodenum without sutures. However, mechanical preliminary tests are needed to measure the function and performance of the designed implant. The most important of these is computational fluid analysis (CFD). The leakage tests of the designed implant will be analyzed in a simulation in this study. In addition, the effects of pancreatic secretion on the flow are examined, and the design parameters of the implant are optimized.