İzoniazid ve ikinci basamak antitüberküloz ilaç direncinin tespitinde bir MTB/XDR PCR testinin tanısal doğruluğu
Diagnostic accuracy of an MTB/XDR PCR assay for detection of isoniazid and second-line antituberculosis drugs resistance
- Tez No: 1013727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GAZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Rifampisin dirençli tüberküloz vakalarında ikinci basamak ilaçlara karşı direncin hızlı tespiti, tedavinin yönlendirilmesi açısından kritiktir. Bu çalışmada, fenotipik ilaç duyarlılık testi (fİDT) altın standart kabul edilerek, Xpert MTB/XDR testinin izoniazid ve ikinci basamak ilaç direncini tespit etmedeki tanısal performansı değerlendirildi. Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda saklanan 20 rifampisin dirençli Mycobacterium tuberculosis complex izolatından canlandırma sonrası üreyen 11 izolat çalışmaya dahil edildi. Xpert MTB/XDR test sonuçları, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından raporlanan fenotipik (MGIT 960) sonuçlarla karşılaştırıldı. Duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer (PPV), negatif prediktif değer (NPD) ve Cohen's Kappa katsayısı hesaplandı. İzoniazid için duyarlılık %77,8, özgüllük %100, PPD %100, NPV %50, doğruluk %81,8 ve Kappa 0,56 (orta düzey uyum) bulundu. Florokinolon ve kanamisin için özgüllük %87,5, NPV %100, doğruluk %87,5 olarak hesaplanırken, örneklemde fenotipik dirençli izolat bulunmaması nedeniyle duyarlılık ve PPV değerlendirilemedi. Amikasin ve kapreomisin için değerlendirilebilir tüm izolatlar duyarlı olup özgüllük, NPV ve doğruluk %100 bulundu. Etionamid için yalnızca bir izolatta her iki test sonucu mevcut olduğundan anlamlı değerlendirme yapılamadı. Sonuç olarak, Xpert MTB/XDR testi izoniazid direncini tespit etmede orta düzeyde tanısal performans göstermektedir. İkinci basamak ilaçlar için örneklemdeki dirençli vaka sayısının yetersiz olması nedeniyle testin gerçek performansı hakkında kesin yargıya varılamamıştır. Etionamid direncinde test güvenilir bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid detection of resistance to second-line drugs in rifampicin-resistant tuberculosis cases is critical for guiding treatment. In this study, the diagnostic performance of the Xpert MTB/XDR test in detecting isoniazid and second-line drug resistance was evaluated, with phenotypic drug susceptibility testing (pDST) considered the gold standard. Eleven isolates grown after resuscitation from 20 rifampicin-resistant Mycobacterium tuberculosis complex isolates stored at the Gaziantep University Medical Microbiology Laboratory were included in the study. Xpert MTB/XDR test results were compared with phenotypic results (MGIT 960) reported by the Turkish Public Health Agency. Susceptibility, specificity, positive predictive value (PPV), negative predictive value (NPV), and Cohen's Kappa coefficient were calculated. For isoniazid, sensitivity was found to be 77.8%, specificity 100%, PPV 100%, NPV 50%, accuracy 81.8%, and Kappa 0.56 (moderate agreement). For fluoroquinolones and kanamycin, specificity was calculated as 87.5%, NPV 100%, and accuracy 87.5%; however, sensitivity and PPV could not be evaluated due to the absence of phenotypically resistant isolates in the sample. For amikacin and capreomycin, all evaluable isolates were susceptible, with specificity, NPV, and accuracy all at 100%. For ethionamide, only one isolate had both test results, so a meaningful evaluation could not be made. In conclusion, the Xpert MTB/XDR test demonstrates moderate diagnostic performance in detecting isoniazid resistance. For second-line drugs, a definitive judgment about the true performance of the test could not be made due to the insufficient number of resistant cases in the sample. The test was not found to be reliable for ethionamide resistance.