Juvenil idiopatik artrit hastalarında temporomandibular eklem tutulumunun değerlendirilmesi
Assessment of temporomandibular joint involvement in juvenil idiopathi̇c arthritis patients
- Tez No: 1013755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFERET ERGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Romatoloji, Child Health and Diseases, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Romatoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Juvenil idiopatik artrit (JİA) çocukluk çağının sık görülen, kronik ve inflamatuar, romatizmal bir hastalığıdır. Hastalık vücuttaki bütün sinoviyal eklemleri tutabilir. Temporomandibular eklem (TME)'ler, JİA' de sık tutulan ancak tutulum genellikle asemptomatik olduğu için genellikle farkedilmeyen önemli tutulum alanlarındandır. Bu çalışmanın amacı, kliniğimize başvuran juvenil idiopatik artrit hastalarında TME eklem tutulumunun sıklığını ve risk faktörlerini belirlemek, erken tanı ve tedavi için yol göstermektir. Yöntem: Bu çalışmaya, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Romatoloji Kliniği'nde Ocak 2014 ve Mayıs 2017 tarihleri arasında JİA tanısı ile başvurmuş, kliniğimizde düzenli olarak takip edilen, geçmiş kayıtlarına ulaşabildiğimiz romatoloji poliklinik dosyası olan, çekilmiş ve radyoloji hekimi tarafından raporlanmış kontrastlı TME magnetik rezonans görüntülemesi (MRG) olan hastalar dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 41 hastadan %51.2'sinde TME tutulumu tespit edildi. TME tutulumu olan hastaların %71.5'inin asemptomatik olduğu ve %71.5'inde tutulumun kronik olduğu saptandı. Kontrastlı TME MRG sonucuna göre TME tutulumu olan ve olmayan hastalar karşılaştırıldığında; tutulumu olan hasta grubunda poliartiküler başlangıçlı subtipin daha yüksek oranda görüldüğü (p=0.005), bu grupta hastalık başlangıç yaşının daha erken olduğu (p=0.003), hastalık süresinin daha uzun olduğu (p=0.037), daha fazla sayıda eklem tutulduğu (p=0.0001), sedimantasyon değerlerinin daha yüksek izlediği (p=0,0001), bu gruptaki hastaların tedavi uyumlarının ve tedavi yanıtlarının daha kötü olduğu (p=0.001, p=0.0001) saptandı. Sonuç: JİA hastalarında TME tutulumu sık görülür. Hastalığın herhangi bir döneminde TME'ler tutulabilir, tutulum genelde asemptomatiktir ve sinsi progresyon göstererek erken dönemde mandibulada kronik, dejeneratif değişikliklere neden olur. TME tutulumunun asemptomatik olması, sinsi progresyon göstermesi, kronik geri dönüşümsüz sekellere yol açabilmesi ve kesin risk faktörlerinin belirlenememesi nedeniyle, bütün JİA hastaları düzenli aralıklarla, altın standart yöntem olan kontrastlı TME MRG'si ile taranmalıdır.
Özet (Çeviri)
METHODS: Patients who admitted to Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Pediatric Rheumatology clinics with the diagnosis of JIA and were followed regularly between the dates of January 2014 and May 2017 were included in the study. We included the patients that we were able to access their TMJ magnetic resonance imaging (MRI) from their archive file. RESULTS: Forty-one patients were included in the study. TMJ joint involvement was found in the 51.2% of them. Within these joint involvement positive patients, 71.5 % were asymptomatic whereas 71.5% involvement was in chronic process. When we divided the patients based on TMJ involvement, in the involved subgroup; poliarticular subtype of JIA was more frequently seen (p=0.003), duration of disease was longer (p=0.037), more joints were involved (p=0.0001), sedimentation rates were higher (p=0.0001), worse treatment compatibility and response were seen (p=0.001, p=0.0001) CONCLUSION: TMJ involvement is often seen in JIA patients. It may occur at any time, involvement is generally asymptomatic and results with early chronic, degenerative changes in the mandible with its insidious progression. Asymptomatic involvement of TMJ, insidious progression, chronic irreversible sequela and unknown exact risk factors necessitate every JIA patients to screen with TMJ MRI which is a gold standard method.