Yakalama bölgesi yaklaşımı ile yapılara yıldırım çarpma riskinin hesabı
Computation of lightning strike probability to the constructions by attractive volume approach
- Tez No: 101376
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN KALENDERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
YAKALAMA BÖLGESİ YAKLAŞIMI İLE YAPILARA YILDIRIM ÇARPMA RİSKİNİN HESABI ÖZET Yıldırım atmosferde meydana gelen canlılar ve yapılar için tehlikeli durumlara neden olan doğadaki en güçlü elektriksel boşalma olayıdır. Yıldırım oluşumu; bulutun elektriksel yüklenmesi, boşalma süreci ve ana boşalma aşamalarından oluşur. İnsan hayatım ve yeryüzündeki bütün yapıları yıldırımın zararlı etkilerine karşı korumak amacıyla yıldırımdan korunma sistemleri kullanılır. Yıldırımdan koruma sistemini gerçekleştirmeden önce korunacak yapıya yıldırım çarpma olasılığının (N) bilinmesi gerekir. Bu bilindiği takdirde koruma yapılıp yapılmayacağına ve yapıya nasıl bir koruma sistemi yapılması gerektiğine karar verilir. Bu şekilde etkili ve doğru bir koruma yapılmış olur. Yıldırım çarpma olasılığını belirlemek için farklı yöntemler kullamlmaktadır. Bunların başhcalan elektrogeometrik model (yuvarlanan küre modeli), elektromanyetik model ve yakalama bölgesi yaklaşımına dayanan modeldir. Bu tez çalışmasında yakalama bölgesi yaklaşımı kullanılarak yıldırım çarpma olasılığını hesaplayacak geometriler için model tanımlamaları yapılmış, yerden belli bir yükseklikteki bir noktasal yapı, belli boyda düşey bir yapı ve yerden belli yükseklikte ve uzunlukta bir yatay yapı için Matlab 5.0 da bilgisayar programları geliştirilerek incelemeler yapılmıştır. İncelemelerde yıldırım yoğunluğu, akımı, pozitif ve negatif yıldırımların oranı, nokta ve düşey iletken halinde yapının yerden yüksekliği, yatay iletken halinde de yerden yükseklik ve iletkenin uzunluğu değişken olarak alınmıştır. Geliştirilen bilgisayar programı yardımıyla giriş parametrelerinin değişik değerleri kullanılarak farklı durumlar için yıldırım çarpma olasılıkları hesaplanmış ve grafikler halinde verilmiştir. Elde edilen grafiklere göre yıldırım akımı arttıkça çarpma sıklığı N azalmakta, yapının yeryüzünden yüksekliği, düşey iletkenin boyu ve bölgenin yıldırım yoğunluğu arttıkça N değeri artmaktadır. Tezde kullanılan yöntem üç boyutlu uygulamalar için genişletilmeye açıktır.
Özet (Çeviri)
COMPUTATION OF LIGHTNING STRIKE PROBABILITY TO THE CONSTRUCTIONS BY ATTRACTIVE VOLUME APPROACH SUMMARY Lightning is a natural event which happens on earth surface and leads to the dangerous situations. The formation of Hghtning consist of the electrical charcing of the clouds the stage of discharge, the stage of the preliminary discharge, the stage of the return stroke current. Protection systems for human life and the buildings on earth surface against lightnings dangerous effects, are used. Before using the lightning protection system, the hghtning strike probability (N) must be known. If it is known, it can be decided that what kind of protection system must be done. In this way, the effective and right protection system can be done. There are several methods to determine the lightning strike probability. Some of the important methods are; electrogeometric model (rolling sphere model), electromagnetic model and attractive volume concept. In this thesis study, the models for geometric shapes which is used for computing the lightning strike probability are defined, then the flow charts, which will be used to compute, are formed. And finally, the computer program is developed for a point structure above the ground, vertical structure with obvious length and horizontal structure with obvious length, above the ground by using the Matlab 5.0, and the results are examined. In these examinations, the ground flash density, peak value of lightning current, the ratio of negative and positive lightning, the height above the ground for point and vertical structure, the length of the line for horizantal structure are taken as input variables. The hghtning strike probabilities are computed for different values of input variables and the results are given with graphics by using the developed computer program. According to these graphics, when the lightning current increases, the ligtning probability (N) decreases, when the height of structure above the around, the length of vertical structure and ground flash density increase, the Hghtning probability increases too. Method used in this thesis study may be developed for three dimensional applications. XI