Diş renginin belirlenmesinde farklı renk ölçüm metotlarının karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of different color matching methods in determination of tooth color
- Tez No: 1013782
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖNDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde orofasiyal bölge restorasyonlarında estetik kavramının önemi giderek artmaktadır. Hastaların beklentileri fonksiyon ve fonasyonun rehabilitasyonu dışında estetik anlamla oldukça farklılaşmış ve bu farklılaşma restorasyonlar ve doğal dişlerin harmonisini oluşturmakta diş hekimlerinin işlerini oldukça zorlaştırmaktadır. Dişler ve restorasyonlar arasında estetik algıyı en çok etkileyen faktörlerden birisi renktir. Diş rengi seçimini doğru yapabilmek ideal estetik restorasyon yapımının önemli aşamalarından biridir. Estetik diş hekimliğinde dişin renginin doğru belirlenmesi esastır ve ışık aydınlatmasından dişin tonuna, kromasına, aydınlığına ve bunu gören gözün bunları nasıl yorumladığına bağlı olduğu bildirilmektedir. Diş renginin belirlenmesi ve laboratuvara doğru bilginin aktarılabilmesi için günümüze kadar pek çok yöntem kullanılmış ve geliştirilmiştir. Bunlar içinde dental renk kılavuzlarını kullanan görsel yöntemler, renk alma cihazlarını kullanan dijital yöntemler ve son yıllarda yaygınlaşan görüntüleme sistemleri ve renk eşleştirme yazılım programları yer almaktadır. Renk tespit cihazların maaliyeti her klinikte yer almasını sınırlayıcı bir faktör olarak görülmektedir. Ancak ideal renk ölçümü için objektif bir yöntem kullanımı da gerekmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında altın standart olarak literatürde kabul göre spektrofotometre cihazının diş rengi ölçümleri ile farklı marka ve modellerde akıllı telefon kameraları ve dijital fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğrafların bir bilgisayar yazılımı aracılığı ile elde edilen renk değerlerinin karşılaştırılması ve spektrofotometreye alternatif olarak daha düşük maliyetli ve objektif sonuç verebilecek ölçüm yöntemi geliştirmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 30 bireyin 60 anterior dişinden farklı cihazlar ile fotoğraflar çekilerek görüntü işleme yöntemleri kullanılmıştır. Bu görüntü işleme sürecinden sonra dişlerin L*a*b değerleri elde edilerek cihazlar arasında karşılaştırma yapılmıştır. L*a*b değerlerinden Delta E renk farkı hesaplanarak cihazların birbirlerine göre ve spektrofotometreye göre renk farkları elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Iphone marka cihazların modellerinin (Iphone 11 / Iphone 13) kendi aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Iphone marka telefonlar ile Spektrofotometre cihazının renk ölçüm farkları olan Delta E değeri kabul edilebilir sınır olan 3.7'nin altında kalmıştır. Xiaomi marka telefonların ve Canon EOS 70D marka dijital fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğraflardan elde edilen renk ölçümleri ile spektrofotometre renk ölçümleri arasında modelleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p<0.05). Xiaomi marka telefonların ve Canon EOS 70D marka dijital fotoğraf makinesi ile elde edilen ölçümlerin spektrofotometre ölçümlerine göre Delta E değerleri kabul edilebilir sınır olan 3.7'nin üzerinde çıkmıştır. Sonuçlara göre Iphone marka cep telefonları ile elde edilen fotoğrafların görüntü işleme yöntemleri ile elde edilen L*a*b değerleri diğer cihazlardan daha başarılı bulunmuştur. Iphone marka telefonlar ile çekilen dişlerin fotoğraflarından spektrofotometre ile yapılan renk ölçümleri algılanabilir seviyenin altında fark gösterdiği için renk tespiti spektrofotometreye göre daha az maliyetli olan akıllı bir telefon ile yapılabilmektedir. Ancak farklı marka ve modellerin ilerleyen çalışmalarda kullanılması daha ideal sonuçlar için gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of the concept of aesthetics in orofacial region restorations is increasing. The expectations of the patients have become quite different in terms of aesthetics apart from the rehabilitation of function and phonation, and this differentiation complicates the work of dentists in creating the harmony of restorations and natural teeth. Color is one of the factors that most affect the aesthetic perception among teeth and restorations. Making the right choice of tooth color is one of the important stages of the ideal aesthetic restoration. Correct determination of the color of the tooth is essential in aesthetic dentistry and it is reported that it depends on the tone, chroma, luminosity of the tooth and how the seeing eye interprets them. Many methods have been used and developed to determine the color of the teeth and transfer the correct information to the laboratory. These include visual methods using dental color guides, digital methods using color pickers, and imaging systems and color matching software programs that have become widespread in recent years. The cost of color detection devices is seen as a limiting factor in their use in every clinic. However, an objective method is also required for ideal color matching. For this reason, in this thesis, it is aimed to compare the tooth color measurements of the spectrophotometer device, which is accepted as the gold standard in the literature, and the color values obtained by means of a computer software of the photographs taken with smart phone cameras and digital cameras of different brands and models. In addition, it is aimed to target less material and an objective measurement method as an alternative to spectrophotometer. For this reason, image processing methods were used by taking photographs with different devices from 60 anterior teeth of 30 individuals. After this image processing process, the L*a*b values of the teeth were obtained and a comparison was made between the devices. By calculating the Delta E color difference from the L*a*b values, the color differences of the devices with respect to each other and according to the spectrophotometer were obtained. According to the results obtained, there was no statistically significant difference between the models of Iphone brand devices (Iphone 11 / Iphone 13) among themselves (p>0.05). The Delta E value, which is the color measurement difference of Iphone brand phones and Spectrophotometer device, remained below the acceptable limit of 3.7. A statistically significant difference was found between the color measurements obtained from the photographs taken with the Xiaomi brand phones and the Canon EOS 70D digital camera and the spectrophotometer color measurements (p<0.05). According to the spectrophotometer measurements of Xiaomi brand phones and Canon EOS 70D brand digital camera measurements, Delta E values were above the acceptable limit of 3.7. According to the results, the L*a*b values obtained by the image processing methods of the photos obtained with Iphone brand mobile phones were found to be more successful than other devices. Since the color measurements made with the spectrophotometer from the photos of the teeth taken with iPhone brand phones show a difference below the perceptible level, color determination can be made with a smart phone, which is less costly than the spectrophotometer. However, it is thought that using different brands and models in future studies is necessary for more ideal results.