İnsan kaynakları yönetimi anlayışına ilişkin eleştirel bir yaklaşım ve konuya ilişkin bir araştırma
A critical approach to the concept of human resource management and a study on the subject
- Tez No: 1013781
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
İşletme okullarının neredeyse tamamına egemen olan işletmecilik anlayışının genel karakteristiğini, kapitalist ekonomik işleyişin ihtiyaçları şekillendirmiştir. Bu haliyle tek tip olagelmiş mevcut işletmecilik eğitiminin, mal ve hizmet üretiminde en etkin ve verimli yöntemleri bulmaya, geliştirmeye ve anlamaya odaklanan ajandasında bir sorun olabileceğine ilişkin sorgulamalar bu kurumlarda oldukça yetersiz kalmıştır. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında, ana akım yönetim anlayışına ilişkin eleştirel düşüncelerin ne tür argümanlar içerdiği ve nasıl farklılaştığı ele alınmış, tanıtılmaya çalışılmıştır. Daha sonra yönetim faaliyetinin özel bir alanı olan insan kaynakları yönetimi anlayışının genel görünümü, eleştirel görüşlerle birlikte sunulmuştur. En sonunda, dünya sistemleri analizi ile birlikte sorunsallaştırılan mevcut durumun, küresel kapitalizmin yayılışı ve işleyişi içerisindeki konumu ve rolü aktarılmaya çalışılmıştır. Literatür araştırması sonucunda ortaya konan mevcut duruma ilişkin eleştirel itirazların geçerliliğini sınamak adına, insan kaynakları çalışanlarının sınıf bilinçlerini merkeze alan bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, şirketin çıkarlarıyla çalışanların çıkarlarının çatıştığı anlarda insan kaynakları çalışanlarında ortaya çıkan negatif – pozitif duyguların örgüte yönelik tutumlarına etkisinde sınıf bilincinin düzenleyici rolünün olup olmadığına bakılmıştır. 185 insan kaynakları çalışanı üzerinde gerçekleştirilen araştırma, örneklemi oluşturan çalışanların sınıf bilincine sahip olmadığını, dolayısıyla sınıf bilincinin çatışma anlarında ortaya çıkan duyguların örgüte yönelik tutumlara etkisinde düzenleyici bir role sahip olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The needs of the capitalist economy have shaped the general characteristics of mainstream management education, which dominates nearly all the business schools in the world. Inquiries regarding the fact that there may be a problem in the agenda of the mainstream management education, focusing on establishing, developing and understanding the most effective and efficient methods in the production of goods and services, have remained rather insufficient in these institutions. Thereby, this work tries to describe and discuss various argumentations and how they diversify within the critique of the mainstream management approach. Then, the general view of the human resource management approach, which is a particular form of management activity, is presented together with a critical approach. Finally, the current situation problematizing with“world system analysis”in the spread and functioning of global capitalism is tried to be conveyed. Then research conducted to examine the validity of the critical objections to the current situation by focusing on the class consciousness of human resource employees. The research investigates whether the class consciousness plays a compensatory role or not on human resource employees standpoints towards the organization when they develop disaffection or sympathy under the circumstance of conflicting interests between the employee and the employer. The research conducted on 185 human resource employees showed that the employees have false consciousness, therefore, class consciousness does not have a moderator role in the effect of emotions emerging in conflict moments on attitudes towards the organization.