Ürologların rejyonel anesteziye bakışı
The view of urologists on regional anesthesia
  1. Tez No: 1013811
  2. Yazar: YEŞİM ŞERİFE BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: UZMAN AYFER NAZMİYE YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Üroloji hekimlerinin rejyonel anestezi (RA) ile ilgili bilgi, düşünce ve davranışlarını araştırmak. MATERYAL ve METOD: Ankara ili merkezinde görev yapmakta olan Üroloji uzman ve asistanları ile yüz yüze görüşülerek önceden hazırlanan 29 sorudan oluşan anket uygulandı. Ürologların, hastaları ve kendileri için farklı cerrahi prosedürlerde (üreteroskopi, transüretral mesane tümörü rezeksiyonu, transüretral prostat rezeksiyonu, açık prostatektomi, genital cerrahi operasyonlar) anestezi yöntemi tercihleri araştırıldı. Ürologların RA ile ilgili bilgi ve tutumlarını değerlendirmek için Likert tipi anket uygulandı. BULGULAR: Toplam 152 üroloji asistanı veya uzmanına ulaşıldı. Çalışmamıza katılan ürologların RA ile ilgili bilgi kaynaklarının sıklıkla uzmanlık eğitimi esnasında olan tecrübeleri (%38), birlikte çalıştıkları anestezistlerden gözlemledikleri ve öğrendikleri (%25) ve tıp fakültesi eğitimi (%25) olduğu saptandı. RA'nın en çok tercih edilme nedenleri; genel anesteziye göre hastalarda bilinç durumunun daha iyi olması (%92,8), güvenli bir anestezi yöntemi olması (%86,2), postoperatif bulantı ve kusmanın daha az olması (%73,7) ve hasta memnuniyetinin fazla olması (%73) olarak saptandı. RA'nın tercih edilmeme nedenleri ise; hastaların istenmeyen hareketlerine bağlı komplikasyon gelişmesi riski (%45,4) ve hastaların operasyon esnasında bilincinin açık olup hekimlerin kendi aralarındaki konuşmaları ve endovizyon monitörünü takip edebilmeleri (%40,8) olarak saptandı. SONUÇ: Bu çalışma ile ürologların çoğunluğunun RA'nın avantajlarını bildiğini ve uygun operasyonlarda RA'yı destekledikleri kanısına varıldı. Operasyon esnasında hasta hareketlerine bağlı komplikasyon gelişme ihtimali ve operasyon esnasında hastaların bilincinin açık olması ürologlar için RA'nın popüler bir yöntem olmasının önündeki en önemli engeller olarak görüldü. Bu dezavantajlar RA'ya ek olarak yapılacak sinir blokajı, sedasyon gibi anestezi uygulamaları ile ortadan kaldırılabilir. Periyodik olarak yapılacak klinikler arası eğitim ve toplantıların hem bilgi güncelleme açısından hem de cerrahların RA'ya karşı olan olumsuz düşüncelerini azaltması açısından faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate urologists' knowledge, attitudes, and practices regarding regional anesthesia (RA). Materials and Methods: A face-to-face questionnaire consisting of 29 pre-prepared questions was administered to urology specialists and residents working in the city center of Ankara. The survey evaluated urologists' anesthetic preferences for themselves and their patients during different surgical procedures, including ureteroscopy, transurethral resection of bladder tumor (TURBT), transurethral resection of the prostate (TURP), open prostatectomy, and genital surgical procedures. A Likert-type questionnaire was used to assess their knowledge and attitudes toward regional anesthesia. Results: A total of 152 urology residents and specialists participated in the study. The most common sources of knowledge regarding regional anesthesia were experience gained during residency training (38%), observations and learning from anesthesiologists they worked with (25%), and undergraduate medical education (25%). The main reasons for preferring RA were better preservation of patient consciousness compared with general anesthesia (92.8%), its safety as an anesthetic technique (86.2%), lower incidence of postoperative nausea and vomiting (73.7%), and higher patient satisfaction (73%). The most common reasons for not preferring RA were the risk of complications due to unwanted patient movements during surgery (45.4%) and patients remaining conscious during the operation, allowing them to hear conversations among physicians and observe the endoscopic monitor (40.8%). Conclusion: The findings suggest that most urologists are aware of the advantages of regional anesthesia and support its use in appropriate surgical procedures. However, the possibility of complications related to patient movement and patients remaining conscious during surgery were identified as the major barriers to the wider acceptance of RA among urologists. These disadvantages may be minimized by combining RA with additional anesthetic techniques such as peripheral nerve blocks or sedation. Regular interdisciplinary educational meetings and training sessions may help update clinicians' knowledge and reduce surgeons' negative perceptions of regional anesthesia.