Benign prostat hiperplazisine bağlı alt üriner sistem semptomu olanhastalarda alfa blokör kullanımının cinsel fonksiyonlar üzerine etkileri
The effects of alpha-blocker use on sexual functions in patients with lower urinary tract symptoms due to benign prostatic hyperplasia
  1. Tez No: 1013810
  2. Yazar: AHMET MURAT BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEM LEVENT ÖZDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Benign prostat hiperplazisine (BPH) bağlı alt üriner sistem semptomları (AÜSS) ve cinsel fonksiyon bozuklukları özellikle de erektil disfonksiyon ilerleyen yaşla beraber erkeklerde sıklığı artan rahatsızlıklardır. Alfa blokör grubu ilaçlar günümüzde AÜSS tedavisinde en yaygın kullanılan medikal tedavi seçeneğidir. Alfa blokörlerin AÜSS üzerine etkileri net olarak bilinmektedir. Son yıllarda alfa blokörlerin cinsel fonksiyonlara özellikle de erektil fonksiyonlara etkileri ile ilgili çalışmaların sonuçları yayınlanmaya başlamıştır. Yapılan çalışmalarda genel olarak alfa blokörlerin erektil fonksiyonları iyileştirdiği sonucu alınmakla beraber bu ilaçların cinsel hayat kalitesine etkileri ile ilgili yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Yaptığımız çalışmada BPH'ye bağlı AÜSS'nin medikal tedavi yöntemlerinden olan alfa blokör ilaçların AÜSS, erektil fonksiyonlar ve cinsel hayat kalitesi üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Ocak 2011 ve Haziran 2011 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Üroloji Kliniği'ne AÜSS ile başvuran 53 hasta dahil edildi. Bu hastaların 18'ine Alfuzosin XL 10 mg, 17'sine Tamsulosin MR 0,4mg ve 18'ine Doksazosin XL 8mg başlandı. Hastaların alfa blokör tedavisi öncesi ve tedavinin üçüncü ayında TPSA, FPSA, ürodinamik maksimum akım hızı (Q max) ve ortalama akış hızı (Q ort), işeme sonrası rezidüel idrar (PVR) miktarı değerleri değişim yönünden karşılaştırıldı. Tüm hastalara tedavi öncesi ve tedavinin üçüncü ayında“Uluslararası Prostat Semptom Skoru”(IPSS) ve“üriner semptomlara göre yaşam kalitesi indeksi”(IPSS QoL), Cinsel Yaşantı Kalitesi Soru Formu-Erkek (SQoL-M) ve“Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi 5”(IIEF – 5) anketleri uygulandı ve bunların sonuçları değişim yönünden değerlendirildi. 51 Yapılan değerlendirmede; tedavi öncesine göre tedavinin üçüncü ayında Q max değerinde anlamlı artış (12,98±3,51 vs 17±6,18; p<0,01), Q ort değerinde anlamlı artış (7,02±2,36 vs 8,6±3,79; p<0,01), PVR'de anlamlı azalma (89,85±88,3 vs 54,09±64,22; p<0,01) olduğu saptandı. Bunun haricinde IPSS'de anlamlı azalma (14,79±4,38 vs 10,08±4,88; p<0,01), IPSS QoL'de anlamlı azalma (3,45±1,13 vs 2,62±1,13; p<0,01), IIEF-5 skorunda anlamlı artış (15,77±5,35 vs 18,23±5,24; p<0,01) ve SQoL-M skorunda anlamlı artış (62,81±28,03 vs 69,75 ±5,31; p<0,01) olduğu sonucu bulundu. Ayrıca yaptığımız analizde IPSS değişimi ile IIEF-5 değişimi arasında ters yönlü kuvvetli bir ilişki olduğu (p<0,01); IPSS değişimi ile SQoL-M değişimi arasında ise ters yönlü bir ilişki olduğu fakat bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucunu elde ettik (p>0,05). Çalışmamıza dahil olan hiçbir hastada tedaviyi bırakmayı gerektirecek hiçbir yan etki gözlemlemedik. Yaptığımız bu çalışmada alfa blokörlerin AÜSS'ye, işeme ile ilgili hayat kalitesine, cinsel fonksiyonlara ve bunların ortak sonucu olarak cinsel hayat kalitesine olumlu etkilerinin olduğunu gözlemledik. Alfa blokörlerin cinsel fonksiyonlar ve cinsel hayat kalitesi üzerine etkileri ile ilgili yapılacak daha geniş hasta serili çalışmalar ile bu konunun aydınlatılmasının AÜSS ve ED'si olan hastaların hem bilgilendirilmesi hem de tedavilerinin doğru şekilde planlanmasında faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Abstract Lower urinary tract symptoms (LUTS) secondary to benign prostatic hyperplasia (BPH) and sexual dysfunction, particularly erectile dysfunction (ED), are common conditions whose prevalence increases with age in men. Alpha-blockers are currently the most widely prescribed medical treatment for LUTS. Although the efficacy of alpha-blockers in improving LUTS has been well established, studies evaluating their effects on sexual function, particularly erectile function, have only recently become more widespread. While most studies have reported improvements in erectile function with alpha-blocker therapy, the number of studies investigating their effects on sexual quality of life remains limited. The aim of this study was to evaluate the effects of alpha-blocker therapy, a medical treatment for BPH-related LUTS, on lower urinary tract symptoms, erectile function, and sexual quality of life. A total of 53 patients presenting with LUTS to the 4th Urology Clinic of Türkiye Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between January 2011 and June 2011 were enrolled in the study. Alfuzosin XL 10 mg was prescribed to 18 patients, Tamsulosin MR 0.4 mg to 17 patients, and Doxazosin XL 8 mg to 18 patients. Pre-treatment and third-month post-treatment values of total prostate-specific antigen (tPSA), free prostate-specific antigen (fPSA), maximum urinary flow rate (Qmax), average urinary flow rate (Qavg), and post-void residual urine (PVR) volume were compared. In addition, all patients completed the International Prostate Symptom Score (IPSS), the IPSS Quality of Life (IPSS-QoL) questionnaire, the Sexual Quality of Life–Male (SQoL-M) questionnaire, and the International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5) before treatment and after three months of therapy. Changes in these parameters were analyzed. At the third month of treatment, there was a statistically significant increase in Qmax (12.98 ± 3.51 vs. 17.00 ± 6.18; *p* < 0.01) and Qavg (7.02 ± 2.36 vs. 8.60 ± 3.79; *p* < 0.01), along with a significant reduction in PVR (89.85 ± 88.30 vs. 54.09 ± 64.22; *p* < 0.01). Significant improvements were also observed in IPSS (14.79 ± 4.38 vs. 10.08 ± 4.88; *p* < 0.01) and IPSS-QoL (3.45 ± 1.13 vs. 2.62 ± 1.13; *p* < 0.01). Furthermore, IIEF-5 scores increased significantly (15.77 ± 5.35 vs. 18.23 ± 5.24; *p* < 0.01), as did SQoL-M scores (62.81 ± 28.03 vs. 69.75 ± 25.31; *p* < 0.01). Correlation analysis demonstrated a strong negative correlation between changes in IPSS and IIEF-5 scores (*p* < 0.01). Although an inverse correlation was also observed between changes in IPSS and SQoL-M scores, this association did not reach statistical significance (*p* > 0.05). No adverse events requiring discontinuation of treatment were reported. In conclusion, alpha-blocker therapy was found to have beneficial effects on lower urinary tract symptoms, urinary symptom-related quality of life, erectile function, and consequently, sexual quality of life. Further studies involving larger patient populations are warranted to better clarify the effects of alpha-blockers on sexual function and sexual quality of life. Such studies may contribute to improved patient counseling and more effective treatment planning for men with LUTS and erectile dysfunction.