English language teachers' experiences with ethical risks of using generative artificial intelligence in exam preparation and assessment
İngilizce öğretmenlerinin sınav hazırlığı ve değerlendirmede üretken yapay zekâ kullanımına ilişkin etik riskler konusundaki deneyimleri
- Tez No: 1013812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Üretken Yapay Zekâ (GenAI) araçlarının eğitim alanlarında ve özellikle ölçme- değlendirme süreçlerinde giderek yaygınlaşmasıyla birlikte, İngilizce öğretmenlerinin bu araçları sınav hazırlığı ve değlendirmede kullanırken karşılaştıkları etik riskler giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki özel okullarda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin söz konusu süreçlerdeki deneyimlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda öğretmenlerin GenAI araçlarını ölçme-değlendirmeye nasıl entegre ettiği, bu araçların adalet, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk gibi etik konular bağlamında nasıl algılandığı incelenmektedir. Nitel araştırma deseninin benimsenildiği bu çalışmada veriler, GenAI deneyimine sahip sekiz İngilizce öğretmeniyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış; elde edilen veriler Braun ve Clarke'ın (2006) tematik analiz yöntemi çerçevesinde çözümlenmiştir. Bulgular, öğretmenlerin GenAI'yı özellikle sörü oluşturma ve soru üretme aşamalarında destekleyici bir araç olarak kullandığını; ancak yapay zekâ tarafından üretilen içerikler öğrencilere sunulmadan önce kendi değerlendirme anlayışlarına göre uyarladığını ortaya koymaktadır. Öğretmenler, özellikle üretken becerilere yönelik görevlerde ve değerlendirme sürecinde doğrudan GenAI kullanımından kaçındıklarını belirtmişlerdir. Buna ek olarak; doğruluk, adalet, veri gizliliği ve aşırı bağımlılık konularında çeşitli endişelerini dile getirmişleri ve bu riskleri yönetmek için fark lı stratejiler geliştirdikleri saptanmıştır.Bu bulgular, İngilizce öğretmenlerinin ölçme-değlendirme uygulamalarında GenAI kullanımına ilişkin etik endişeleri farkında olduklarını göstermekte; bu durumun öğretmen eğitimi programları, okul politikaları ve GenAI'nın eğitimde sorumlu biçimde kullanımına yönelik çalışmalar açısından önemli çıkarımlar taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of Generative Artificial Intelligence (GenAI) tools in educational contexts and especially in assessment practices, the ethical risks that English teachers encounter when using these tools in exam preparation and assessment have become increasingly important. This study aims to explore the experiences of English language teachers working in private schools in Türkiye during these processes. In this regard, the study examines how teachers integrate GenAI tools into assessment and how these tools are perceived in terms of ethical concerns such as fairness, transparency, accountability, and responsibility. This study adopts a qualitative research design. The data were collected through semi-structured interviews with eight English language teachers who have experience with GenAI tools and were analysed using the thematic analysis framework proposed by Braun and Clarke (2006). The findings reveal that teachers use GenAI primarily as a supportive tool, especially during the idea generation and question preparation stages; however, they adapt the AI-generated content according to their own assessment approaches before presenting it to students. Teachers stated that they avoid using GenAI directly, particularly in tasks related to productive skills and in the evaluation process. In addition, they expressed various concerns regarding accuracy, fairness, data privacy, and overdependence, and were found to have developed different strategies to manage these risks. These findings indicate that English teachers are aware of the ethical concerns related to the use of GenAI in assessment practices and suggest that this situation carries important implications for teacher training programmes, school policies, and studies on the responsible use of GenAI in education.