Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin yaşadıkları stres ve yetersiz süt algılarının belirlenmesi
Determination of stress levels and perceived insufficient milk supply in mothers of babies staying in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 1013831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) bebeği yatan annelerin yaşadıkları stres ve yetersiz süt algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki araştırma, Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde bebeği yatan, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 138 anne ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri;“Anne-Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu”,“YYBÜ Anne-Baba Stres Ölçeği”ve“Yetersiz Süt Algısı Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 programı kullanılmış; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmış, anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiş ve tüm analizler %95 güven düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda annelerin YYBÜ Anne-Baba Stres Ölçeği puan ortalamasının 3,69 ± 0,66, Yetersiz Süt Algısı Ölçeği puan ortalamasının ise 37,21 ± 9,35 olduğu belirlenmiştir. Yetersiz süt algısı ile YYBÜ anne-baba stres düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Emzirme deneyimi olan ve bebeklerini yalnızca anne sütü ile besleyen annelerin süt yeterliliği algılarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu; annelerin yaşlarının artmasının ve ilk emzirme zamanının gecikmesinin ise stres düzeylerini anlamlı düzeyde artırdığı saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak, YYBÜ'de bebeği yatan annelerin stres düzeylerinin yüksek, süt yeterlilik algılarının ise olumlu düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, annelerin süt yeterliliği algılarını iyileştirmeye yönelik etkili müdahalelerin planlanması ve uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the stress levels and perceptions of insufficient milk supply among mothers whose infants were hospitalized in the neonatal intensive care unit. This descriptive study was conducted with 138 mothers whose infants were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit at Bursa Dörtçelik Children's Hospital who met the inclusion and exclusion criteria and voluntarily participated in the study. Research data were collected through face-to-face interviews using the“Mother-Infant Demographic Information Form,”the“NICU Parent Stress Scale,”and the“Perceived Insufficient Milk Scale.”SPSS 27.0 software was used for data analysis; descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analyses were performed. A significance level of p<0.05 was accepted, and all analyses were conducted at a 95% confidence level. The results of the study revealed that the mean score for the YYBÜ Parent Stress Scale among mothers was 3.69 ± 0.66, while the mean score for the Perceived Insufficient Milk Scale was 37.21 ± 9.35. No statistically significant relationship was found between the perception of insufficient milk supply and parental stress levels at YYBÜ (p > 0.05). The findings indicated that mothers with previous breastfeeding experience and mothers who exclusively breastfed their infants had significantly higher perceptions of milk sufficiency, whereas increasing maternal age and delayed initiation of breastfeeding were associated with significantly higher stress levels (p<0.05). In conclusion, it was found that mothers with infants hospitalized in the NICU had high stress levels but a positive perception of their milk supply. Accordingly, it is recommended that effective interventions improving their perceptions of milk sufficiency be planned and implemented.