Bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan ebeveynlerin stres düzeyleri ile alınan hemşire desteği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Bebeği yenidoğan yoğun bakim ünitesinde yatan ebeveynlerin stres düzeyleri ile alinan hemşire desteği arasindaki i̇lişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 581028
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) yatan ebeveynlerin stres düzeyleri ile aldıkları hemşire desteği arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma, Mersin Tarsus Devlet Hastanesi YYBÜ'de bebeği en az 3 gün yatan ve araştırmaya katılmayı kabul eden ebeveynler ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, ebeveynlerin tanıtıcı bilgilerini içeren ''Kişisel Bilgi Formu'', ebeveynlerin stres düzeylerini belirlemek amacıyla Miles M.S., Funk S.G. ve Carlson J. tarafından geliştirilen“Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Anne Baba Stres Ölçeği”(YYBÜ ABSÖ) ve hemşirelerin ebeveyn desteklerini belirlemek amacıyla Miles M.S., Carlson J. ve Brunssen S. tarafından geliştirilen“Hemşire Ebeveyn Destek Ölçeği”(HEDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, frekans ve yüzde değerleri, ortalama (X), standart sapma (S), medyan [Q1-Q3] gibi tanımlayıcı istatistikler ile birlikte, Shapiro-Wilk testi, Student's t testi, AVOVA tekniği, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Peason ve Spearman katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to evaluate the relation between the level of stress of parents whose newborn babies stay at intensive care unit and the support from the nurse.This study has been conducted at Mersin Tarsus State Hospital with parents whose newborn babies have stayed at least 3 days at intensive care unit and the ones willing to take part in the study. The data of the research have been collected via“Personal Information Form”which includes the characteristics of the parents,“Parental Stressor Scale: Neonatal Intensive Care Unit”(PSS:NICU) developed by Miles MS, Funk S.G. and Carlson to evaluate the stress level of parents and“ Nurse Parent Support Tool”(NPST) developed by Miles M.S, Carlson J and Brunssen S to identify the support coming from the nurse. In the light of the data obtained from the research, descriptive statistics such as frequency and percentage values, standard deviation and median have been used in the study along with Shapiro Wilk test, Student's t test, AVOVA technique, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Peason and Spearman Coefficient . The results of the study have been evaluated on p > 0,05 level in terms of statistical significance. For the reliability of the study, Cronbach's Aipha has been obtained. Mothers constitute almost all parents taking part in the study (94.9 %). PSS:NICU total point avarage is 2,34±0,51. Among the PSS:NICU subgroups, with the score of 2,64±0,62 parental role, had the highest and with 2,20±0,63 points of appearance and behavior it is found as the lowest subgroup. NPST point avarage is found as 3,18±0,76. Among the NPST subgroups, the mean score of qualitiy care was found 3,58±0,69 as the highest, and the lowest emotional support score was found 2,97±1,03 as the lowest emotion.