Handing out novel metaphors: Gesture use in explanations by L1-Turkish and L2-English bilinguals
Yeni metaforlar sunmak: L1-Türkçe ve L2-İngilizce iki dilli kişilerin açıklamalarında jest kullanımı
  1. Tez No: 1013838
  2. Yazar: DİLA ALEYNA FALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİLBE GÖKSUN, PROF. DR. AYLİN KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Alışılmadık metaforik fikirler hakkında düşünürken ve konuşurken, ellerimizi soyut anlam için somut dayanak noktaları olarak kullanabiliriz. Bu tezde, iki dilli yetişkinlerin her iki dildeki (L1-Türkçe, L2-İngilizce) sözlü açıklamalarına eşlik eden el jestleri kullanımını araştırmak için isimlerle ve fiillerle inşa edilen metaforlar kullanıldı. Metafor açıklamaları sırasında üretilen jestler, eşleştirilmiş gerçek anlamlı cümlelerde kullanılanlarla karşılaştırıldı. Katılımcılarımızdan (n = 41) İngilizce ve Türkçe olarak eşleştirilmiş hareketle ilgili cümle setlerini açıklamalarını ve her biri için cümle düzeyinde derecelendirme yapmalarını istedik. Katılımcılar ayrıca İngilizce yeterlilik (nesnel ve öznel) ve zihinsel imgeleme becerileri ölçümlerini de tamamladılar. Spontane jestleri türlerine göre (temsili ve ritmik) kodladık ve konuşma uzunluğuna göre sıklıklarını analiz ettik. Sonuçlar, katılımcıların jest türünden bağımsız olarak Türkçede İngilizceden daha fazla jest yaptığını gösterdi. Metaforlar, gerçek cümlelerden daha fazla ritmik jest ortaya çıkarırken, fiil bazlı cümleler de isim bazlı olanlardan daha fazla temsili jest ortaya çıkarmıştır. Katılımcılar daha aşina olduklarını belirttikleri cümleler için daha az aşina olduklarına göre daha fazla jest yapmışlardır. Bu bulgular, jest kullanımının, yalnızca izole metafor anlama süreçlerini değil, iki dillilerin karmaşık dilsel, kavramsal ve görevle ilgili talepler bağlamında işleme çabasını nasıl yönettiklerini yansıtacak şekilde dil ve cümle türüne göre değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
When thinking and talking about unfamiliar metaphoric ideas, we may use our hands as concrete anchors for abstract meaning. This thesis used metaphors constructed with verbs versus nouns to investigate the use of co-speech gestures during verbal explanations of bilingual adults in both their languages (L1-Turkish, L2-English). Gestures produced during metaphor explanations were compared to those used in matched literal sentences. We asked our participants (n = 41) to explain matched sets of motion-related sentences in English and Turkish and asked for sentence-level ratings for each. Participants also completed measures of English proficiency (objective and subjective) and mental imagery skills. We coded spontaneous gestures by type (representational and beat) and analyzed their frequency relative to speech length. Results showed that participants gestured more in Turkish than in English, regardless of gesture type. Metaphors elicited more beat gestures than literal sentences, and verb-based sentences elicited more representational gestures than noun-based ones. Participants gestured more for sentences they reported to be more familiar with than unfamiliar ones. These findings suggest that gesture use varies across language and sentence type in a way that reflects how bilinguals manage processing effort in the context of complex linguistic, conceptual, and task-related demands, rather than isolated metaphor comprehension processes.