صيغ التمويل الإسلامي ودورها في تطوير القطاع الزراعي في موريتانيا
İslami finans formülleri ve bunların Moritanya'da tarım sektörünün gelişmesindeki rolü
- Tez No: 1013839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EL HASSEN SID AHMED EL HABIB
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Moritanya'daki tarım sektörünün mevcut durumunu açıklayarak bu sektörün karşı karşıya bulunduğu güçlükleri ve geleceğe yönelik beklentilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, İslami finans yöntemlerinin sahip olduğu özgün nitelikler ve avantajlar çerçevesinde, bu sektörün geliştirilmesinde İslami finansın oynadığı rol ve önemini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Araştırma kapsamında, tarım sektörüyle ilgilenen belli bir grupla gerçekleştirilen anketler ve mülakatlar aracılığıyla, bir yandan Moritanya'daki tarım sektörüne yönelik İslami finans uygulamalarının mevcut durumu analiz edilmiş, diğer yandan bu uygulamaların geliştirilmesine yönelik araç ve yöntemler ele alınmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, tarım sektöründe İslami finansın rolünün henüz beklenen düzeye ulaşmadığını ortaya koymuştur. Bu doğrultuda araştırmada, anket ve mülakat sonuçlarına ek olarak sektöre uygun bazı önerilen finans modellerine de yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, Moritanya'daki tarım sektörünün önemi vurgulanmış ve sektörün sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmesi için başta adalet ve ahlaki değerlere dayalı finans imkânlarının sağlanması olmak üzere gerekli önlemler ve tavsiyeler sıralanmıştır
Özet (Çeviri)
This study aims to highlight the role of Islamic banks in supporting and financing the agricultural sector in Mauritania, given that this sector is among the most important and vital components of the national economy. The study demonstrates the suitability of various Islamic financing instruments—such as mudarabah (profit-sharing), mugharasah (agricultural partnership), salam (forward sale), and murabahah (cost-plus financing)—to the specific nature of the agricultural sector. The research employed a descriptive-analytical methodology by examining the general situation of Islamic finance in relation to agriculture, and analyzing the mechanisms and contractual forms currently in use. The findings revealed that the performance of Islamic banks and financial institutions in financing the agricultural sector remains very limited, if not entirely absent. Most of the interviewed researchers attributed this situation to the high level of risk and the lack of sufficient guarantees. The study confirms that the diversity and flexibility of Islamic financing instruments can play a significant role in addressing the challenges of agricultural finance in Mauritania. This potential can be realized particularly within a framework of cooperation and coordination between the state and financial institutions, aimed at reducing risks and encouraging financiers. Ultimately, the study concludes with a set of recommendations intended to enhance and develop the performance of Islamic financial institutions in financing agriculture, thereby contributing to sustainable development and strengthening food security in Mauritania.