Kalite fonksiyonlarını geliştirme, olası hata türü ve etkileri analizi ve deneylerin tasarımı tekniklerinin entegre kullanımı
The Integration of the quality function deployment, failure mode effects analysis and design of experiment techniques
- Tez No: 101386
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ TAPTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
KALİTE FONKSİYONLARINI GELİŞTİRME, OLASI HATA TURU VE ETKİLERİ ANALİZİ VE DENEYLERİN TASARIMI TEKNİKLERİNİN ENTEGRE KULLANIMI ÖZET Son yıllardaki üretim teknolojisindeki gelişmelere parelel olarak iletişim teknolojisindeki gelişmeler, evrensel dünyadaki mesafeleri yok etmekte, dünyanın her yerinde üretilen mal ve hizmetleri tüm dünya tüketicilerinin kullanımına sunmaktadır. Bu mal ve hizmet akışı uluslararası rekabeti gündeme getirmektedir. Firmaların böylesine bir ortamda varlıklarını sürdürebilmeleri için gereken tek şey“Kalite”dir. Firmalar, müşteri isteklerine en uygun mal ve hizmet üretimini sağlayabilmek, benzer rakipleri arasından sıyrılabilmek ve sektörde lider duruma gelmek için; pazara yüksek kalitede ve düşük fiyatta mal veya hizmet sunmak durumunda kalmışlardır. Bütün bunların gerçekleştirilebilmesi içinde, belirli arayışlara girmişlerdir. Bu arayış çerçevesinde ISO 9000 standardının tek başına yeterli katkıyı sağlayamadığı, bununla birlikte kalite araç ve tekniklerininde etkin bir şekilde kullanılmasının gerekli olduğu görülmüştür. İlk defada doğru yapmayı hedefleyen Toplam Kalite Yönetimi açısından ürün geliştirme prosesine bakıldığında, müşteri ihtiyaçlarının ve beklentilerinin sistematik bir biçimde değerlendirildiği ve bu ihtiyaçların/beklentilerin doğrudan tasarım hedeflerini oluşturacağı bir yapıya ihtiyaç duyulur.. Bu açıdan tasarımda ulaşılabilecek en optimize noktayı elde edebilmek için çeşitli kalite tekniklerini kullanmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu kalite teknikleri şunlardır: Kalite Fonksiyonları Geliştirme Tekniği Olası Hata Türü ve Etkileri Analizi Deneylerin Tasarımı Bu çalışmada eşzamanlı mühendislik çerçevesinde yürütülen faaliyetlerde, optimize noktayı elde edebilmek için; Kalite Geliştirme Fonksiyonları, Olası Hata Türü ve Etkileri Analizi ve Deneylerin Tasarımı tekniklerinin entegre kullanımının bir zorunluluk halini almış olduğunu vurgulanmıştır. Eşzamanlı mühendislik kavramı kapsamında, Kalite Fonksiyonları Geliştirme, Olası Hata Türü ve Etkileri Analizi tekniklerinin entegre bir kullanılarak, otomotiv sanayiinde üretimi yapılmakta olan jant üzerinde ömür değerinin uzatılması için, kaynak parametreleri optimize edilmiştir. Öncelikle müşterinin sesine kulak verme ilkesi doğrultusunda yapılan Kalite Fonksiyonları Geliştirme çalışmasında ömür IXdeğerinin uzatılması gerektiği saptanmıştır. Ömür üzerinde en büyük etkiye kaynağın sebep olduğu yapılan Olası Hata Türü ve Etkileri Analizi çalışması ile belirlenmiştir. Daha sonraki aşamada, kaynak parametreleri ve seviyeleri belirlenmiş ve Taguchi' nin“Nominal En İyidir”mantığından hareket ederek, her parametre için S/N bulunarak, parametreler optimize edilmiştir. Yapılan doğrulama deneyi sonucunda ömür değerinin uzadığı görülmüştür. ffi EWLU
Özet (Çeviri)
THE INTEGRATION OF THE QUALITY FUNCTION DEPLOYMENT, FAILURE MODE EFFECTS ANALYSIS AND DESIGN OF EXPERIMENT TECHNIQUES SUMMARY Besides the developments in the manufacture technology in recent years, the developments in the information technology destroy the distances in the universal_ world, present the goods and the services offered from all around the world to the world-wide consumers. The flow of the goods and the services bring up the international competition. The only thing for the companies to survive in such a circumstance is“Quality”. In order to offer the goods and the services that are most appropriate to the customer demands, overcome the competition and to be the leader in their sector, the companies have come to a position to offer high quality goods or services at low prices. And they have been in search for the way to achieve this. Within this search it is seen that the ISO 9000 Quality Assurance standard was not good enough alone, and the efficient usage of quality instruments and methods were essential. Regarding the product development process in view of Total Quality Management which aims to make the correct product at first try, a structure, in which the customer needs and the expectations are evaluated systematically and these needs/expectations form the design goals directly, is needed. Therefore in order to obtain the optimum point to be achieved during design, using various quality methods has become a must. The quality methods mentioned are as follows: Quality Function Deployment Failure Mode Effects Analysis Design of Experiment In this study it has been emphasised that in order to obtain the optimum point in activities within concurrent engineering, integrated usage of Quality Function Deployment, Failure Mode Effects Analysis and Design of Experiment has become a must. Within the scope of concurrent engineering concept, in order to obtain longer lifetime for a rim which is manufactured in the automotive industry, welding parameters have been optimised by integrated usage of Quality Function Deployment and Failure Mode Effects Analysis. First it was determined during the Quality Function Deployment study which is done in accordance with the principle of listening the customer, that to obtain a longer lifetime was essential. Then it was determined during the Failure Mode Effects Analysis study that the welding has the greatest effect on the lifetime. In the next step, the welding parameters and their levels have been determined and by taking the Taguchi 's logic“Nominal is the best”into consideration, S/N has been found for each parameter and parameters have XIbeen optimised. As a result of the confirmation experiment, it was seen that the longer lifetime has been obtained. Xll