Çift merdaneli sürekli levha döküm yöntemi ile üretilmiş AA 3003 alüminyum alaşımı levhalarda proses parametrelerinin özelliklere etkisi
Influence of process parameters on the properties of AA 3003 aluminium alloy sheets produced by continuous twin roll sheet casting method
  1. Tez No: 101387
  2. Yazar: FATİH BÜYÜKAKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. E. SABRİ KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÇİFT MERDANELI SÜREKLİ LEVHA DÖKÜM YÖNTEMİ İLE ÜRETİLMİŞ AA3003 ALAŞIMI ALÜMİNYUM LEVHALARDA PROSES PARAMETRELERİNİN ÖZELLİKLERE ETKİSİ ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde ve dünyada alüminyum levha üretiminde hızla kullanımı artan çift merdaneli sürekli levha döküm yöntemi ile üretilmiş AA3003 alaşımı levhalarda A15Tİ1B tane küçültücü ilave miktarının ve farklı termo-mekanik proseslerin özelliklere etkisi iki farklı deney yolu ile incelenmiştir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için, deneysel çalışmalardan önce, çift merdaneli sürekli levha döküm yöntemi, özellikleri, tane küçültücü ön alaşımlarının tane küçültme mekanizması ve alüminyum alaşımlarına uygulanan tav prosesleri detaylı olarak anlatılmıştır. Döküm deneyi olarak adlandırılan ilk deneyde, farklı oranlarda tane küçültücü ilave edilmiş numuneler; tane boyutu, tane yönlenmesi ve merkez çizgi segregasyonu açısından stero ve optik mikroskop sayesinde incelenmiş ve fotoğrafları çekilmiştir. Numunelerin 50X büyütmede çekilmiş fotoğrafları üzerinde tane eksen uzunlukları ve tane eksen oranlan tespit edilmiştir. Bulunan değerler doğrultusunda, AA 3003 alaşımı için optimum A15Tİ1B ilave oranının %0,30 olduğu ve tane küçültücü ilave miktarı arttıkça döküm yapısında görülen tane yönlenmesinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.. Proses deneyi olarak adlandırılan ikinci deneyde, döküm deneyinde elde edilen sonuç doğrultusunda optimum miktarda A15Tİ1B ilave edilmiş dökme levhalara, soğuk haddeleme ve tavlamayı içeren farklı termo-mekanik prosesler uygulanarak, H14 ve H24 temperlerinde yarım sert saclar elde edilmiştir. Elde edilen 0,70mm kalınlığındaki saclara; çekme testi, Erichsen çökertme testi ve Omm eğme yan çapında 1 80° katlama testleri uygulanmış ve mekanik özellikler tespit edilmiştir. Aynca sacların dağlanmasıyla yüzeylerindeki tane eksen uzunluklan ve tane eksen oranlan tespit edilmiştir. Bulunan değerler doğrultusunda, üretimin ilk aşamalannda yüksek sıcaklık tavı ile tavlanmış H14 temperindeki sacların derin çekme uygulamaları için; H24 temperindeki sacların ise merdanelerle şekillendirme ve 1 80° katlama uygulamalan için daha uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
INFLUENCE OF PROCESS PARAMETERS ON THE PROPERTIES OF AA3003 ALUMINUM ALLOY SHEETS PRODUCED BY CONTINUOUS TWIN ROLL SHEET CASTING METHOD SUMMARY Continuous twin roll sheet casting method is increasing its usage for producing aluminum sheet in our country as well as in the world. In this study the influence of; addition level of A15Tİ1B grain refiner and different termo-mechanical processes on the properties of AA3003 aluminum alloy sheets, produced by continuous twin roll sheet casting method were investigated by two different experiments. First experiment was named as the casting experiment, and different amount of A15Tİ1B grain refiner added samples were investigated according to grain size, center line segregation, and grain orientation properties, by means of optical and stero microscopy. Photographs of the samples were taken at 5 OX magnification and by using these photographs grain intercept length and grain aspect ratios were found. By using the obtained data it is been concluded that, the optimum addition level of A15Tİ1B for AA3003 alloy is %0,30 and increasing the grain refiner additional level decreases grain orientation. Second experiment was named as the process experiment and ideal amount of A15Tİ1B addet cast sheets were used in this experiment. By means of different termomechanical processes including cold rolling and annealing, sheets with 0,70mm thickness in HI 4 and H24 tempers were obtained. The mechanical properties of these sheets were evaluated by using tensile tests, Erichsen streching tests and 1 80° zero radius bending tests. Also by etching the surfaces of these sheets, grain intercept length and grain aspect ratios were found. By using the obtained data it is been concluded that sheets in HI 4 temper which have been treated with high temperature annealing in the former steps of production are more suitable for deep drawing applications and sheets in H24 temper are more suitable for roll forming and 180 bending applications.