Kompakt ve konvansiyonel ring iplik eğirme sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of compact and conventional ring spinning
- Tez No: 101389
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖZİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Kompakt iplikçilik, konvansiyonel ring iplikçiliğinin modifîye edilmesiyle ortaya çıkan yeni bir iplik eğirme sistemi olup bu konuda yayınlanmış bilimsel makale sayısı çok azdır. Mevcut literatür genellikle makina üreticisi firmaların tanıtım yazılan niteliğinde olup kompakt sistemin avantaj lan vurgulanmaktadır. Bu çalışmada ise farklı tip iplikleri işletme şartlarında kompakt ve konvansiyonel ring iplik makinalannda üreterek bunların özelliklerini karşılaştırmak, böylece kompakt sistemin avantaj ve dezavantajlan hakkında veri toplamak hedeflenmiştir. Bu çalışmada, %50 pamuk-%50 akrilik kanşımlan kullanılmıştır. Kompakt ve konvansiyonel ring iplik eğirme makinalannda Ne9/1, Ne20/1 ve Ne30/1 olmak üzere üç farklı numarada ve her numara için iki farklı büküm katsayısında iplikler üretilmiştir. Her iplik tipi için gevşetilmiş akrilik, gevşetilmemiş akrilik ve mikrolif olmak üzere üç farklı akrilik tipi Icullanılmıştır. Bu şekilde 33 farklı iplik elde edilmiştir. Daha sonra bu ipliklerin kopma mukavemeti, kopma uzaması, düzgünsüzlük ve tüylülük özellikleri ilgili standartlara göre test edilmiş, sonuçlar istatistiksel yöntemler kullanılarak birbiriyle karşılaştınlmıştır. Aynca bu ipliklerin her birinden örme kumaşlar üretilmiş ve bu kumaşların boncuklaşma eğilimleri karşılaştınlmıştır. Çalışmanın sonunda kompakt sistemin kaim ipliklerdeki olumlu etkisinin ince ipliklerdeki kadar belirgin olmadığı, hatta iplik düzgünsüzlüğünü ve neps miktarını olumsuz yönde etkileyebileceği ortaya çıkmıştır. Kumaşlarda da kompakt ve konvansiyonel ring iplikler kullanıldığında boncuklaşma eğiliminde ortaya çıkan farkın kaim iplikler için çok belirgin olmadığı görülmüştür. Böylece kompakt iplik eğirme sisteminin farklı iplik numaralan ve büküm katsayılarında iplik kalite parametrelerine etkisi belirlenmiş, bu etkinin numara ve büküme bağlı olarak değişimi ortaya konmuştur. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Compact spinning is a recently modified version of the conventional ring spinning. There are only a few scientific researches published about this new method. The literature on this topic consists mostly of commercial papers of machine producers expressing only the advantages of the system. The aim of this study was to produce different types of yarns in a spinning mill at compact and conventional ring spinning frames, to compare their properties and to get data about the advantages and disadvantages of the compact spinning. In this study, %50 cotton-%50 acrylic blend yarns were produced on compact and conventional ring spinning frames in three different yarn counts, namely Ne9/1, Ne20/1 and Ne30/1, with two different twist multipliers each. For each yarn type, relaxed acrylic fibers, unrelaxed acrylic fibers and microfibers were used. So, 33 different yarn types were obtained. Then, tenacity, breaking elongation irregularity and hairiness of these yarns were tested according to related standards. The results were compared using statistical methods. Besides, fabrics were knitted from each type of yarns, and their resistance to pilling was compared. At the end of the study the compact system turned out to be less effective on coarse yarns than on finer ones. It might even increase the irregularity and the amount of neps of coarse yarns. The difference in pill-resistance of fabrics is also less remarkable when coarse yarns are used. So, the effect of compact spinning system on yarn quality at different counts and twist has been determined and the dependence of this effect on count and twist has been proved. IX