Cumhuriyet dönemi (1920-1950) kadın ressamların resimlerinin sanatsal ve plastik açıdan incelenmesi
Artistic and plastic analysis of paintings by women painter of the Republic period (1920-1950)
- Tez No: 1013880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu araştırma, 1920–1950 yılları arasında Türkiye'de sanat üretiminde bulunan kadın ressamların eserlerini sanatsal ve plastik açılardan incelemeyi amaçlamaktadır. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte kadının toplumsal yaşamdaki yerinin değişmesi, sanat alanına da yansımış; bu dönemde kadın ressamlar yalnızca eserleriyle değil, aynı zamanda kamusal alanda varlık göstererek Türk sanat tarihinde yeni bir dönemin temsilcisi olmuşlardır. Araştırmada, literatür taraması yoluyla seçilen dönemin önde gelen kadın sanatçılarının yine literatür taraması ile seçilmiş eserleri; kompozisyon, biçim, renk, doku gibi plastik ögeler yönünden analiz edilmiş, bu ögelerin sanatçının üslubu ve dönemin estetik anlayışıyla ilişkisi yorumlanmıştır. Eserler aynı zamanda sosyo-kültürel bağlamda değerlendirilerek, kadının sanat yoluyla nasıl bir ifade dili geliştirdiği ve nasıl bir kimlik inşası gerçekleştirdiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, Cumhuriyet Dönemi (1920-1950) kadın ressamlarının bireysel anlatım gücüne sahip, teknik açıdan güçlü eserler ürettikleri saptanmıştır. Bu sanatçıların, Batı sanatına duyarlı bir yaklaşım sergilerken aynı zamanda kendi kültürel kimliklerini koruyan bir anlatım dili geliştirdikleri gözlemlenmiştir. Araştırma, bu yönüyle hem Türk sanat tarihine hem de kadın sanatçılar üzerine yapılan literatüre katkı sunmayı da hedeflemektedir. Bu araştırma sonucunda kadın sanatçılar üzerine yapılacak daha derinlikli ve disiplinler arası yaklaşımlar, hem sanat tarihini daha kapsayıcı hale getirecek hem de kadınların kültürel üretimdeki rollerini görünür kılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the works of female painters who produced art in Turkey between 1920 and 1950 from artistic and formal (plastic) perspectives. With the proclamation of the Republic, the changing role of women in social life was also reflected in the field of art. During this period, female painters not only made their mark with their artworks but also emerged as representatives of a new era in Turkish art history through their presence in the public sphere. n this research, works by prominent female artists of the period, selected through a literature review, were analyzed in terms of plastic elements such as composition, form, color, and texture, and the relationship between these elements and the artist's style and the aesthetic understanding of the period was interpreted. The works were also evaluated within a socio-cultural context, attempting to reveal how women developed a language of expression through art and how they constructed their identities. The findings of this research indicate that female painters of the Turkish Republican Era (1920–1950) produced works demonstrating strong individual expression and technical proficiency. While showing a sensitivity to Western art influences, these artists also developed a distinctive visual language that preserved their cultural identity. In doing so, this study contributes not only to Turkish art history but also to the broader literature on women artists. As a result of this research, more in-depth and interdisciplinary approaches to women artists will both make art history more inclusive and make the roles of women in cultural production visible.