Yeni çağ inançları ve kadın kimliğinin toplumsal inşası
New age beliefs and the social construction of female identity
- Tez No: 1013879
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, çağdaş Türkiye'de Yeni Çağ İnançlarının toplumsal inşasını ve kadınların bu alan içerisindeki kimlik, maneviyat ve anlam arayışlarını sosyolojik bir perspektifle incelemektedir. Çalışmada, Yeni Çağ İnançlarının yalnızca marjinal ya da bireysel spiritüel yönelimlerden ibaret olmadığı sekülerleşme, bireyselleşme, tüketim kültürü, dijitalleşme ve dini çoğullaşma süreçleriyle birlikte şekillenen güncel bir toplumsal olgu niteliği taşıdığı ileri sürülmektedir. Araştırma nitel yöntem esas alınarak yürütülmüştür. Bu kapsamda Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan 25 kadın katılımcıyla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, ayrıca katılımcı gözlem ve dijital içerik incelemelerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, kadınların çoğu zaman travma, kayıp, duygusal kırılma, aidiyet kaybı ve varoluşsal belirsizlik dönemlerinde Yeni Çağ İnançlarına yöneldiklerini ortaya koymaktadır. Katılımcıların Tanrı, ibadet, kader, günah, ölüm sonrası yaşam ve ahlak gibi yerleşik dini kavramları, enerji, bilinç, frekans, karma, şifa ve tekâmül gibi kavramlar üzerinden yeniden yorumladıkları görülmüştür. Bu durum, kurumsal dinin bütünüyle terk edilmesinden çok, bireysel ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden anlamlandırıldığını ortaya koymaktadır. Bu yönüyle Yeni Çağ İnançları, Ortodoks dini yapılar ile seküler yaşam tarzları arasında gelişen melez bir maneviyat alanı görünümü sergilemektedir. Araştırmanın önemli bulgularından biri, Yeni Çağ maneviyatının kadınlar açısından güçlü bir kimlik yeniden inşa zemini oluşturmasıdır. Meditasyon, yoga, Reiki, nefes çalışmaları, astroloji ve benzeri pratikler aracılığıyla katılımcılar özdeğer duygusu kazanmakta, duygusal özerklik geliştirmekte ve yeni kadınlık anlatıları kurmaktadır. Bu çerçevede tezde önerilen refleksif şifa alanı kavramı, bireylerin terapötik ve spiritüel teknikler yoluyla kendilerini sürekli gözlemledikleri, dönüştürdükleri ve yeniden kurdukları çağdaş manevi alanı ifade etmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de Yeni Çağ İnançlarının dinin ortadan kalkışını değil, kutsalın bireyselleşmiş, dijitalleşmiş ve ticarileşmiş yeni biçimlerde yeniden üretimini temsil ettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the social construction of New Age Beliefs in contemporary Türkiye and analyzes women's quests for identity, spirituality, and meaning within this field from a sociological perspective. It argues that New Age Beliefs should not be understood merely as marginal or individual spiritual tendencies, but rather as a contemporary social phenomenon shaped by secularization, individualization, consumer culture, digitalization, and processes of religious pluralization. The study was conducted through a qualitative research design. In this context, semi-structured in-depth interviews were carried out with twenty-five women living in different cities of Türkiye. In addition, participant observation and digital content analysis were employed. The findings indicate that women often turn to New Age Beliefs during periods marked by trauma, loss, emotional rupture, weakened belonging, and existential uncertainty. It was observed that participants reinterpret established religious concepts such as God, worship, destiny, sin, afterlife, and morality through notions such as energy, consciousness, vibration, karma, healing, and spiritual maturation. This suggests not the complete abandonment of institutional religion, but rather its reinterpretation in accordance with individual needs. In this respect, New Age Beliefs appear as a hybrid sphere of spirituality developing between orthodox religious structures and secular lifestyles. One of the significant findings of the study is that New Age spirituality provides a strong ground for women's identity reconstruction. Through practices such as meditation, yoga, Reiki, breathwork, astrology, and similar techniques, participants develop a sense of self-worth, emotional autonomy, and new narratives of femininity. In this context, the concept of the reflexive healing field proposed in the dissertation refers to a contemporary spiritual sphere in which individuals continuously observe, transform, and reconstruct themselves through therapeutic and spiritual techniques. In conclusion, the study demonstrates that New Age Beliefs in Türkiye do not represent the disappearance of religion, rather, they signify the reproduction of the sacred in new individualized, digitalized, and commodified forms.