Kanser hastalarının bilgi yükü, güçlendirmesi ve semptom değerlendirmesi arasındaki ilişki
The relationship between information load, empowerment, and symptom assessment of cancer patients
  1. Tez No: 1013881
  2. Yazar: ZEHRA MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARABAĞ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser hastalarının bilgi yükü, güçlendirmesi ve semptom değerlendirmesi arasındaki ilişkiyi incelemek için gerçekleştirilen bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın verileri 12 Şubat 2026-25 Mayıs 2026 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Onkoloji Ünitesinde tedavi gören 103 gönüllü hastadan elde edilmiştir. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Kanser Bilgi Yükü Ölçeği, Kanser Güçlendirme Ölçeği ve Edmonton Semptom Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Hastaların ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Kanser Güçlendirme Ölçeği ile Edmonton Semptom Değerlendirme Ölçeği toplam puanları arasında negatif yönlü, orta düzey, anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (r=-0,433; p<0,01). Ancak Kanser Güçlendirmenin Edmonton Semptom Değerlendirmedeki toplam varyansın %18,8'ini açıkladığı bulunmuştur (R²=0,188). Kanser Güçlendirme Ölçeğinin Edmonton Semptom Değerlendirme Ölçeği üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir (B=-0,558; β=-0,433; p<0,001). Bu bulgular Kanser Güçlendirmenin Semptom Değerlendirmenin anlamlı bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak güçlendirilmiş hastaların semptomlarını daha iyi yönetebildikleri, bu süreçte klinik uygulamalarda güçlendirme odaklı yaklaşımların desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, conducted to examine the relationship between the information burden, empowerment, and symptom assessment of cancer patients, was descriptive and exploratory in nature. The data for this study were collected from 103 volunteer patients who received treatment at the Oncology Unit of the Health Research and Application Center at Kafkas University between February 12, 2026, and May 25, 2026. Data for the study were collected using the Personal Information Form, the Cancer Information Burden Scale, the Cancer Empowerment Scale, and the Edmonton Symptom Assessment Scale. The relationships among the dimensions that determine patients' scale scores were examined using Pearson correlation and linear regression analyses. A negative, moderate, and statistically significant correlation was found between the total scores on the Cancer Empowerment Scale and the Edmonton Symptom Assessment Scale (r = -0.433; p <0.01). However, it was found that the Cancer Empowerment Scale explained 18.8% of the total variance in the Edmonton Symptom Assessment (R² = 0.188). It was determined that the Cancer Empowerment Scale had a significant effect on the Edmonton Symptom Assessment Scale (B =-0.558; β = -0.433; p < 0.001). These findings demonstrate that Cancer Empowerment is a significant predictor of symptom assessment. As a result, it is recommended that empowerment-focused approaches be supported in clinical practice, as empowered patients are better able to manage their symptoms.