Çocuk yoğun bakımda solunum sıkıntısı ile yatan hastalarda hemogramdan türetilen inflamatuar biyobelirteçler ile klinik seyir arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hemogram-derived inflammatory biomarkers and clinical outcomes in pediatric intensive care patients with respiratory distress
- Tez No: 1013949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEYRİ ARZU YOLDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Solunum sıkıntısının klinik şiddetini belirlemeye yönelik skorlamalar ile hemogramdan türetilmiş inflamatuar biyobelirteçlerin birlikte kullanılması, hastalığın biyolojik ve klinik bileşenlerinin bütüncül biçimde değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, solunum sıkıntısı nedeniyle çocuk yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastalarda NLR, PLR, MLR, SII ve SIRI'nın hastalık şiddeti ve klinik gidiş ile olan ilişkisini incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışma tek merkezli retrospektif bir araştırma olarak planlanmıştır. Başlangıçta 300 hastanın çalışmaya dahil edilmesi hedeflenmiş; ancak veri toplama sürecinde belirlenen dışlama kriterlerini karşılayan olguların çıkarılması sonucunda analizler toplam 238 hasta üzerinden gerçekleştirilmiştir. BAİBÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıklarına ait Çocuk Yoğun Bakımda solunum sıkıntısı nedeni ile yatmış olan hastaların solunum durumunun değerlendirilerek sınıflandırılması PRESS skoruna göre yapılmıştır Bulgular: Araştırmaya toplam 238 hasta dâhil edilmiştir. Hastaların büyük çoğunluğu orta prognoz grubunda yer almaktadır (%83,2; n = 198). Kötü prognoz grubundaki hasta oranı ise %16,8'dir (n = 40). NLR, PLR, MLR ve SIRI ortalamalarının prognoz grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı biçimde farklılaşmamıştır (p>,05). SII ortalamalarının kötü prognoz grubunda anlamlı biçimde daha yüksek olduğunu gösterilmiştir (t (236) =-2,114, p<,05). Sonuç: İncelenen inflamatuar indeksler arasında yalnızca SII düzeyi kötü prognoz grubunda anlamlı derecede yüksek bulunmuş; NLR, PLR, MLR ve SIRI ise anlamlı bir fark göstermemiştir. Kötü prognoza sahip hastalarda MCV, ferritin, glukoz ve ALT yüksek, albümin ve kalsiyum düşük saptanmasına rağmen, regresyon analizinde bağımsız bir prognostik belirteç belirlenememiştir. Sonuç olarak, SII prognostik bir parametre olarak değerlendirilebilir; ancak en doğru sonuç için laboratuvar verilerinin klinik izlemle kombine edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The combined use of clinical severity scoring systems for respiratory distress and hemogram-derived inflammatory biomarkers allows for a holistic evaluation of the biological and clinical components of the disease. This study aimed to investigate the relationship of NLR, PLR, MLR, SII, and SIRI with disease severity and clinical course in patients admitted to the pediatric intensive care unit due to respiratory distress. Material and Methods: This study was designed as a single-center retrospective research. Initially, 300 patients were targeted for inclusion; however, after excluding cases meeting the pre-determined exclusion criteria during the data collection process, analyses were performed on a total of 238 patients. The classification of the respiratory status of patients hospitalized for respiratory distress in the Pediatric Intensive Care Unit of BAIBU Faculty of Medicine was conducted based on the PRESS score. Results: A total of 238 patients were included in the study. The vast majority of patients were in the moderate prognosis group (83.2%; n = 198), while the rate of patients in the poor prognosis group was 16.8% (n = 40). Mean NLR, PLR, MLR, and SIRI values did not differ significantly according to the prognosis group (p > .05). Mean SII values were shown to be significantly higher in the poor prognosis group (t(236) = -2,114, p < ,05). Conclusion: Among the inflammatory indices examined, only SII levels were significantly higher in the poor prognosis group, whereas NLR, PLR, MLR, and SIRI showed no significant difference. Although MCV, ferritin, glucose, and ALT were higher and albumin and calcium were lower in patients with poor prognosis, no independent prognostic predictor was identified in the regression analysis. In conclusion, SII can be considered a prognostic parameter; however, laboratory data must be combined with clinical monitoring for the most accurate results.