Askeri telsiz sistemlerinin performansının bulanık karar ortamında değerlendirilmesi
Performance evaluation of military radio systems in fuzzy decision environment
- Tez No: 101395
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ÜLENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ASKERİ TELSİZ SİSTEMLERİNİN PERFORMANSININ BULANIK KARAR ORTAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Harekat ortamının en önemli irtibat vasıtası olan tek kanallı VHF/FM taktik telsizler bütün dünyada askeri birlikler tarafından kullanılmaktadır. Kullanılan telsiz sistemlerinin gerçek muharebe ortamı oluşmadan değerlendirilebilmeleri oldukça güçtür. Bu konuda bilimsel kaynaklarda yapılmış çalışmaya hemen hemen hiç rastlanamamıştır. Oldukça geniş uygulama alam bulan ve karar analizi yöntemlerinden birisi olan Analitik Hiyerarşi Yöntemi ile elde mevcut sistemlerin değerlendirilmesi sezgisellik kullanılarak yapılmaktadır. Analitik Hiyerarşi Yönteminin bir özelliği de, konunun uzmanı olan kişilerin tecrübelerini ve doğal karar mekanizmalarım sayısal hale dönüştürebilmesidir. Bazı bilim adamları sistemlerin performansım değerlendirmesinin aslında bir çok kriterli karar problemi olduğunu söylemektedirler. İşte bu düşünceden hareketle, şimdiye kadar herhangi bir analitik değerlendirmeye tabi tutulmamış taktik telsiz sistemlerinin etkinliği konusunda bir fikir oluşturulabilmesi amacıyla Analitik Hiyerarşi Yönteminin kullanılabileceği düşünülerek bu çalışma yapılmıştır. Sonuçların daha anlamlı olabilmesi ve incelenecek yeni telsiz sistemlerinin neye göre daha iyi olduğunun ve ne kadar iyi olduğunun anlaşılabilmesi için eski telsiz sistemleri de değerlendirmeye katılmıştır. Çalışmada giriş bölümünün ardından ikinci bölümde, uygulamada değerlendirilecek olan tek kdnallı telsiz sistemlerinin genel yapılan ve dünyadaki gelişmeleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, karar teorilerinden kısaca bahsedilmiş ve ne oldukları konusunda fikir edinilebilmesine çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, Analitik Hiyerarşi Yöntemi ayrıntılı olarak incelenmiş ve yöntemin algoritması açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise, Analitik Hiyerarşi Yönteminin dezavantaj lanndan bahsedilerek, bu dezavantaj lan gidermeye yönelik çalışmalar olan bulanık mantık uygulamalarından üç yöntem açıklanmıştır. Altıncı bölümde, telsiz sistemlerinin değerlendirilmesi ilk olarak AHY ile, daha sonrada bulanık mantık uygulamalarından üç ayrı yöntem ile yapılıp, yedinci bölümdeki duyarlılık analizinin ardından sekizinci bölümde sonuca ulaşılmıştır. 14, nmmm\w kumulu ilKÜUAOTASYON »IPJ
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE EVALUATION OF MILITARY RADIO SYSTEMS IN FUZZY DECISION ENVIRONMENT SUMMARY Single channel VHF/FM tactical radios, which are the ultimate communication facility of the battlefield, are used by all military units. The radios that are used cannot be evaluated without emergence real battlefield. There is no known scientific research on this subject. Analytic Hierarchy Process which has a vast application field, and which is one of the decision analysis process, is used to evaluate the existing system by intution. Another aspect of AHP is its ability to transform the experience and natural decision mechanisms of experts of field to quantitative results. Some scientists argue that the evaluation process of the system is actually a multiple criteria decision making process. Accordingly, this study has been made with the idea that AHP can be used to evaluate the efficiency of tactical radios, which have never been analyzed by any analytic method. The older radio sytems are also included in this process in order to get more locical results an to compare the new sytems with former. After the introduction in the second part of the analysis, the general structures and the universal improvements of the single channel radio systems are described. In the third part, decision theories are mentioned to explain what they are. In the fourth part, the AHP is thoroughly analyzed and the algorithms of the method is explained. In the fifth part, the disadvantages of the AHP are mentioned three methods of the fuzzy logic applications that are used to make up for these disadvantages are explained. In the sixth part, the evaluation of the radio systems are first done by AHP and then by the three methods of the fuzzy logic applications. Finally, in the seventh part sensitivity analysis is made and in the eighth part the conclusion is reached. XI