17 Ağustos 1999 İzmit depreminden sonra Avcılar açıklarında gelişmiş olabilecek deniz içi heyelanı olasılığının araştırılması
  1. Tez No: 101396
  2. Yazar: ASLIHAN SAPAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BERKAN ECEVİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET 17 AĞUSTOS 1999 İZMİT DEPREMİNDEN SONRA AVCILAR AÇDKLARINDA GELİŞMİŞ OLABİLECEK DENİZ İÇİ HEYELANI OLASILIĞININ ARAŞTBRILMASI 17 Ağustos 1999 depreminin yaratmış olduğu yıkım ve kayıpların en yoğun olarak görüldüğü bölgelerden birisi Avcılardır. Deprem bölgesine yalan olan kesimlere göre fazla yıkım ve zarara uğramıştır. Deprem sonucu gözlenen yer hareketi birçok parametre tarafından kontrol edilmektedir. Bunlar depremin kaynak özellikleri, yüzey jeolojisi, ortamın sismik dalga yayınım özellikleri, topografya ve zemin özellikleri gibi koşullardır. Bu konulara ilişkin farklı çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada aym sorun farklı bir açıdan ele alınmaktadır. Avcılar bir heyelan bölgesidir. Güncel heyelanlar karada görülmektedir. Deniz içinde de kıta şelfinden sonra başlayan ve 18°'lere ulaşan eğimlerin bulunduğu, heyelanların gerçekleştiği kesimler vardır. Bu çalışma kapsamında, 17 Ağustos 1999 İzmit depreminin tetiklediği deniz içindeki bir heyelanın, Avcılar'daki yıkımın artmasına sebep olmuş olup olamayacağı konusunda araştırma yapılmıştır. Araştırmada, daha önce yapılmış mühendislik jeolojisi çalışması (İ.T.Ü., 1997), yer büyütme etkisi (TÜBİTAK-MAM 2000) araştırması, multi-beam verisi (SHOD, 2000), sismik yansıma verisi (2001) ve İzmit depremi ivme kayıtlan (Kandilli Rasathanesi) incelenerek olası heyelanı oluşturan kütlenin modellemesi yapılmış ve oluşturacağı etki hesaplanmıştır. Sonuçta, çıkan enerji deprem yaratabilecek büyüklükte olduğu için, bunun etkisinin ivme kayıtlarında görüleceği düşünülmüş, eldeki ivme kayıtlarında, hesaplanan heyelanın izi görülmeye çalışılmıştır. Hesaplanan zamanlarda, ivme kayıtlarında küçük bir olay görülmüştür. Fakat görülen olaym büyüklüğü ile hesaplanan büyüklük uyuşmamıştır ve olaym geldiği yön konusunda net bir sonuca ulaşılamamıştır. Bu verilerin ışığında, modellemesi yapılan ve yıkımın etkisini arttırmış olabileceği düşünülen heyelanın varlığı doğrulanamamıştır. vuAvcılar bölgesi potansiyel heyelan alanı olduğundan, içinde bulunduğu sismik açıdan aktif bölgedeki yakın zamanda oluşabilecek bir depremin yaratacağı yatay ivmenin etkisiyle tetiklenebilecek heyelanlar konusu üzerinde de durulmuştur. Bu konuya ilişkin yapılan hesaplamalar sonucunda, 40 km uzaklıkta oluşacak 7 büyüklüğünde olası bir depremin, bölgedeki yer büyütme etkisi de göz önünde bulundurularak 0.32g lik bir yatay ivme yaratacağı ve 10 milyon m3 lük bir kütleyi harekete geçirerek hasara sebep olabileceği bulunmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF A PROBABLE UNDERSEA LANDSLIDE NEAR AVCILAR AFTER 17 AUGUST 1999 İZMİT EARTHQUAKE Avcılar is one of the worst damaged areas after the 17 August 1999 îzmit earthquake although it is further from the earthquake than less damaged areas. Ground motion resulted from the earthquake controlled by many parameters such as source parameters, surface geology, site response, etc. There are many different studies about this subject. In this study, the same problem is examined from a different point of view. Avcılar is a potential landslide area and occurence of recent landslides is visible on land. Landslide occurence continues within the sea near the continental shelf with a slope of 18°. Within the study the probability of a landslide in the sea, triggered by 17 August 1999 İzmit earthquake, and its effects on the earthquake damage in Avcılar are investigated. The primary studies of TÜBİTAK, geological studies of İ.T.Ü and multibeam data of SHOD were used as well as KOERI Izmit earthquake strong motion records in order to make a model of landslide in the coast of Avcılar. The trace of the landslide was inspected from strong motion records. The calculated occurence time of inspected-landslide coincided with strong motion records of KOERI. But the magnitude of the event did not coincide with the calculated earthquake magnitude of landslide and the location was not clearly obtained from the records. Under the lights of those data, the existence of landslide in the coast of Avcılar could not be proved. Since Avcılar is a potential landslide area and located in a seismically active region, horizontal peak accelaration of an earthquake to cause a landslide in Avcılar was also studied. Consequently, horizontal peak accelaration of a 7 magnitude earthquake was calculated as 0.32 g for the distance of 40 km. IX i «SEKSİM susma