FİTOTERAPÖTİK KATKILI KANSER İLAÇLARININ BİYOUYUMLU POLİMERLERDEN KONTROLLÜ SALIMI
CONTROLLED RELEASE OF PHYTOTHERAPEUTIC ADDITIVE CANCER DRUGS FROM BIOCOMPATIBLE POLYMERS
- Tez No: 1013982
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KONDOLOT SOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Her yıl, dünya çapında milyonlarca insan kanserle mücadele etmeye devam etmektedir. Günümüzde kanserle tedavide geleneksel yöntemlerden ziyade bitkisel kaynaklı tedavilere eğilim artmıştır. Bu bağlamda, bitki ekstraktları, içerdikleri kıymetli biyoaktif bileşikler sayesinde kanser tedavisinde önemli terapötik adaylar olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada Artemisia absinthium tıbbi bitkisi ekstraktı içeren ve kitosan-kappa karragenan polimerleri kullanılarak polielektrolit kompleksleşme yöntemiyle nanopartiküller hazırlanmıştır. En yüksek biyolojik etkinliğe sahip A. absinthium ekstraktı eldesi için 3 farklı yöntem ve 5 farklı çözücü ortamında ekstraksiyon gerçekleştirilmiştir. Metanol çözücüsü ile gerçekleştirilen ultrasonik destekli ekstraksiyon yönteminde en yüksek değerler elde edilmiştir. TFC, TPC ve DPPH radikalini süpürme kapasitesi (IC50) değeri sırasıyla 141,09±2,9 mg gallik asit/g ekstrakt, 92,9±0,6 mg kuersetin/g ekstrakt ve 9,24±0,2 μg/mL olarak bulunmuştur. LC-MS ile yapılan kantitatif ölçümlerde Luteolin-7-glikozit ve Apigenin en yüksek miktarda sırasıyla 1820,71 μg/mL ve 1791,495 μg/mL olarak bulunmuştur. HPLC analizinde Artemisinin miktarı 176,92 μg/mL olarak 3,7. dakikada dedekte edilmiştir. Kitosan ve k-karragenan polimerleri kullanılarak hazırlanan nanopartiküllerin parçacık boyut analizi optimizasyonu çalışmaları yapılmıştır. Bu sonuçlara göre pH 4,5 ortamında hazırlanan kitosan çözeltisinin kullanıldığı, kitosan/k-karragenan polimerleri oranının 6:1 olduğu ve çapraz bağlayıcı olarak %1'lik TPP'nin kullanıldığı sentez koşullarının en iyi boyut dağılımını verdiği ve optimize edilen en düşük değerin 237±0,5 nm ve PDI değeri 0,26±0,06 olduğu bulunmuştur. Kitosan/k-karragenan nanopartiküllerinin sahip olduğu pozitif zeta potansiyeli değeri nanopartikül formülasyonunun stabilitesini artırmıştır. Ekstrakt içeren ve içermeyen nanopartiküllere SEM, FTIR, DSC, TGA ve XRD yöntemleri ile karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. pH 7,4 ortamında 48 saatlik in vitro salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. HPLC cihazında Artemisinin miktarının tespitiyle oluşturulan kümülatif salım verilerine göre 48 saatin sonunda %90 değerinde salım profili göstermiştir. Ekstrakt ve nanopartiküllerin HUVEC (İnsan Umbilikal Ven Endotel Hücreleri) sağlıklı hücre hattında biyouyumluluk ve HCT-116 kolon kanseri hücre hatlarında antikanser etkisi incelenmiştir. Ekstrakt ve ekstrakt içeren nanopartiküllerin HCT-116 kolon kanseri hücrelerine karşı belirgin antikanser etkinlik göstermiştir. A. absinthium yüklü kitosan-k-karragenan nanopartiküllerinin kontrollü salım profili ile kolon kanseri tedavisi için umut vadeden bir terapötik formülasyon olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Every year, millions of people around the world continue to fight cancer. Today, there is a growing trend toward plant-based treatments in cancer care rather than traditional methods. In this context, plant extracts are emerging as important therapeutic candidates in cancer treatment thanks to the valuable bioactive compounds they contain. In this study, nanoparticles containing Artemisia absinthium extract were prepared using chitosan-kappa carrageenan polymers via the polyelectrolyte complexation method. Extraction was performed using 3 different methods and 5 different solvent media to obtain the A. absinthium extract with the highest biological activity. The highest values were obtained in the ultrasonic assisted extraction method performed with methanol solvent. The values for TFC and TPC, and the IC50 value of DPPH radical scavenging capacity were found to be 141.09±2.9 mg gallic acid/g extract, 92.9±0.6 mg quercetin/g extract, and 9.24±0.2 μg/mL, respectively. Quantitative measurements performed by LC-MS revealed that luteolin-7-glucoside and apigenin were present in the highest amounts at 1820.71 μg/mL and 1791.495 μg/mL, respectively. In HPLC analysis, artemisinin was detected at 176.92 μg/mL at 3.7 minutes. Optimization studies were conducted on the particle size analysis of nanoparticles prepared using chitosan and k-carrageenan polymers. According to these results, the synthesis conditions using a chitosan solution prepared at pH 4.5, a chitosan/k-carrageenan polymer ratio of 6:1, and 1% TPP as a crosslinker yielded the best size distribution, with the lowest optimized value being 237±0.5 nm and a PDI value of 0.26±0.06. The positive zeta potential of chitosan/k-carrageenan nanoparticles enhanced the stability of the nanoparticle formulation. Characterization studies were performed using SEM, FTIR, DSC, TGA, and XRD methods. In vitro release studies were conducted at pH 7.4 for 48 hours. According to cumulative release data obtained by determining the amount of Artemisinin using HPLC, a release profile of 90% was observed after 48 hours. The biocompatibility of the extract and nanoparticles in the HUVEC (Human Umbilical Vein Endothelial Cells) healthy cell line and their anticancer effect in the HCT-116 colon cancer cell line were investigated. The extract and nanoparticles containing the extract showed significant anticancer activity against HCT-116 colon cancer cells. A. absinthium-loaded chitosan-k-carrageenan nanoparticles with a controlled release profile show promise as a therapeutic formulation for the treatment of colon cancer.