Siklosporin, PUVA ve dar band UVB alan psoriazis hastalarında tedavi öncesi ve sonrası histopatolojik değerlendirme
Pre - and posttreatment of histopathologic evaluation of psoriasis patients who have been treated with cyclosporin, PUVA and narrow band UVB
  1. Tez No: 118616
  2. Yazar: CANSEL KÖSE GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET KÖLEMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1049
Özet
HI ÖZET Köse Gürer C, Siklosporin, PUVA ve dar band UVB alan psoriazis hastalarında tedavi öncesi ve sonrası histopatolojik değerlendirme, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dermatoloji Anabilim Dalı Tezi. Ankara, 2002. Psoriazis patogenezi ve etyolojisi tam olarak bilinmeyen, sık rastlanan kronik bir hastalıktır. Çok çeşitli tedavi seçenekleri olmasına rağmen psoriazisde tam, etkili bir tedavi henüz bulunamamıştır. Orta ve ciddi psoriazis tedavisinde hastanın lezyonlarını düzeltecek, uzun süreli bir remisyon sağlayacak ve hastanın hayat kalitesini artıracak tedavi hedeflenmektedir. Siklosporin immunsupressif bir ajan olarak psoriazisde çok etkili bir ilaçtır. Fototerapi, psoriazis tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. PUVA ve dar band UVB gibi fototerapötik yöntemlerle psoriasis tedavi edilmektedir. Bu çalışmanın amacı siklosporin, PUVA ve dar band UVB tedavilerini alan hastaların tedavi öncesi ve sonrası kliniklerini PASI (Psoriasis Area Severity Index) skorları ile belirlemek ve hastalardan elde edilen deri biyopsi kesitlerini histolojik derecelendirme sistemi ile değerlendirerek, tedavi gruplarının psoriazisdeki etkinliğini araştırmak idi. Bu amaçla prospektif, klinik deneysel bir çalışma planlandı. Siklosporin, PUVA ve dar band UVB tedavileri alan toplam 48 hastanın 18'inden tedavi öncesi ve sonrası deri biyopsileri alındı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Köse Gürer C, Pre-and posttreatment of histopathologic evaluation of psoriasis patients who have been treated with Cyclosporin, PUVA and narrow band UVB, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Dermatology. Ankara, 2002. Psoriasis is a common and chronic disease with unclear pathogenesis and etiology. Despite a number of treatment choices, effective and curable treatment of psoriasis has not been developed yet. The preferred treatment of moderate and severe types of proriasis should clear the lesions, provide remission in long term, and at the same time increase the patient's quality of life. Cyclosporin, as an immunesuppresive drug is a very effective agent in the treatment of psoriasis. Phototherapy is a regimen that is widely used for the treatment of psoriasis. PUVA effectively clears psoriasis lesions. Improvement is observed in psoriatic lesions in the narrow band UVB treatment, which has been frequently used in the recent years. In this research, a comparison of the effectiveness of Cyclosporin, PUVA and narrow band UVB treatments of proriasis is performed. The comparison methods used are, PASI (Psoriasis Area Severity Index) scoring of clinical state, and the evaluation of histopathological sections of skin biopsies by the histological grading system. A prospective clinical trial was planned. Pre- and posttreatment skin biopsies were taken from 18 of 48 patients who were undergoing three groups of treatments.