Major abdominal kanser cerrahisinde perioperatif kısa dönem derin ven trombozu profilaksisi: Retrospektif kohort çalışması
Perioperative short term prophylaxis against deep vein thrombosis after major abdominal cancer surgery: Retrospective cohort study
- Tez No: 1014002
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kolorektal ve mide kanserli hastalarda, derin ven trombozunu önlemek için perioperatif hastane yatışı sırasında yapılan kısa dönem farmakolojik tromboprofilaksinin sonuçlarını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif kohort çalışması olarak dizayn edildi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ocak 2017 ve Aralık 2019 tarihleri arasında kolorektal ve mide kanseri neden ile majör abdominal cerrahi geçiren ve perioperatif rutin tromboprofilaksi yapılan 18 yaşından büyük, daha önce antikoagülan kullanımı ve geçirilmiş venöz tromboemboli öyküsü olmayan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, profilaksi süreleri ve hastalığın histopatolojik verileri kaydedildi. Tüm hastalara bilateral alt extremite venöz dupleks ultrasonografi yapılarak semptomatik ve asemptomatik derin ven trombozu varlığı araştırıldı. Bulgular: Çalışma için 278 kolorektal ve mide kanserli hasta kaydı incelendi. Hasta seçiminden sonra 62 kolorektal ve 27 mide kanserli hasta olmak üzere, toplam 89 hasta çalışmaya dahil edildi. Toplam 89 hastada DVT insidansı %4.5, semptomatik DVT insidansı ise %2.2 olarak saptandı. Semptomatik hastalar postoperatif ilk yüz yirmi gün içinde tanı alırken, asemptomatik hastalar derin ven trombozu için yapılan ultrasonografide insidental olarak saptandı (p değeri 0.015). DVT gelişen hastalarda koroner arter hastalığı, müsinöz adenokarsinom ve tümörün vasküler invazyonu istatistiksel açıdan anlamlı şekilde daha sık olarak saptandı (p değerleri sırasıyla <0.001, 0.009, 0.02). Sonuç: Kolorektal ve mide kanseri nedeni ile majör abdominal cerrahi yapılan ve perioperatif kısa dönem farmakolojik tromboprofilaksi uygulanan hastalarda semptomatik derin ven trombozu insidansı, literatürde yer alan uzatılmış profilaksi sonuçları ile benzer bulunmuştur. Koroner arter hastalığı, müsinöz adenokarsinom ve vasküler invazyon varlığında derin ven trombozu riski artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the outcomes of pharmocological thromboprophylaxis given for short-term duration to the patients who underwent major abdominal surgery for colorectal and gastric cancer. Methods: The study was designed as a retrospective cohort in Istanbul Medeniyet University, Goztepe Training and Research Hospital between January 2017 - December 2019. Consecutive patients who underwent major abdominal surgery for colorectal and gastric cancer and received short-term pharmocological thromboprophylaxis during hospital stay were enrolled. The patients older than 18 and without history of anticoagulant usage were included. After patient selection, demografic characteristics, prophylaxis duration and histopathological features were evaluated. Complete duplex ultrasonography of the lower limbs was performed for all patients to investigate both symptomatic and asymptomatic deep vein thrombosis. Results: Overall, 278 patients were evaluated for inclusion and 62 colorectal and 27 gastric cancer were selected. Of 89 patients, the incidence of total DVT was 4.5%, the incidence of sypmomatic deep vein thrombosis was 2.2%. The patients with symptomatic DVT were diagnosed within the first 120 days, and asymptomatic patients were discovered during control duplex ultrasonography incidentally (p value 0.015). The incidence of coronary artery disease, muscinous adenocarcinoma and vascular tumour invasion were higher in patients with deep vein thrombosis (p value <0.001, 0.009, 0.02, respectively) Conclusion: Short term pharmocological thromboprophylaxis after major abdominal surgery for colorectal and gastric cancer does not increase symptomatic deep vein thrombosis rates. Coronary artery disease, muscinous adenocarsinoma and vascular invasion of the tumor are additional risk factors for developing deep vein thrombosis.