Diyastolik disfonksiyonlu kadınlarda değişken şiddetli yüzme egzersiz uygulamalarının kardiyovasküler parametreler ile ekokardiyografi üzerine etkisi
Effects of variable-intensity swimming exercise interventions on cardiovascular parameters and echocardiographic outcomes in women with diastolic dysfunction
- Tez No: 1014005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN GÜLLÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBAHAT TEKELİ ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu (LVDD), korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliğinin (HFpEF) erken evresini temsil eden klinik bir durumdur ve kardiyometabolik risk faktörlerine sahip orta yaşlı kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Egzersiz tedavisi temel bir yaklaşım olarak önerilmesine rağmen, en uygun egzersiz modeline ilişkin veriler sınırlıdır. Bu çalışma, evre 1 LVDD tanısı almış kadınlarda yüzme temelli yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) ile orta yoğunluklu sürekli antrenmanın (MICT) antropometrik ölçümler, lipid profili, inflamatuvar belirteçler ve ekokardiyografik diyastolik fonksiyon parametreleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmaya, ejeksiyon fraksiyonu ≥%50 olan ve izole evre 1 LVDD tanısı almış 40–60 yaş arası 60 kadın dahil edilmiştir (ASE/EACVI 2016 kriterleri). Katılımcılar 1:1:1 oranında HIIT (n=20), MICT (n=20) ve kontrol (n=20) gruplarına randomize edilmiştir. İki haftalık uyum sürecinin ardından müdahale grupları 12 hafta boyunca haftada 3 gün yüzme temelli HIIT veya MICT egzersizleri uygulamıştır. Birincil sonuç ölçütü E/A oranındaki değişimdir. İkincil sonuçlar lipid profili, CRP, BNP, kan basıncı ve yapısal ekokardiyografik parametreleri içermektedir. Analizler çalışmayı tamamlayan katılımcılar üzerinde gerçekleştirilmiştir (n=53). Tüm sonuçlar için başlangıç değerleri kovaryant olarak kullanılarak ANCOVA analizi yapılmıştır. Her iki egzersiz grubu da kontrol grubuna kıyasla antropometrik parametreler, lipid profili, kan basıncı ve diyastolik fonksiyonda anlamlı iyileşmeler göstermiştir (p<0,05). E/A oranı HIIT grubunda 0,82±0,11'den 1,09±0,30'a yükselmiş (p<0,001), MICT grubunda ise 0,76±0,10'dan 0,93±0,11'e yükselmiştir (p<0,001). ANCOVA analizi gruplar arası anlamlılığı ve büyük etki büyüklüğünü doğrulamıştır (F=8,978; p<0,001; η²=0,268). Her iki egzersiz grubu da E/A oranında klinik açıdan anlamlı iyileşmeler göstermiş ve katılımcıların %80'den fazlasında müdahale sonrasında normal diyastolik doluş paterni elde edilmiştir. En büyük etki büyüklüğü sistolik kan basıncında gözlenmiştir (η²=0,529). Her iki egzersiz grubunda da CRP ve BNP düzeylerinde anlamlı azalmalar görülmüş, bu azalmalar HIIT grubunda daha belirgin olmuştur. Ayrıca her iki egzersiz grubunda egzersize bağlı kardiyak yeniden şekillenme ile uyumlu yapısal adaptasyonlar saptanmıştır. HIIT ve MICT yüzme egzersizleri, erken evre LVDD tanılı kadınlarda kardiyometabolik parametreleri ve sol ventrikül diyastolik fonksiyonunu anlamlı düzeyde iyileştirmiştir. HIIT protokolü daha belirgin iyileşmeler sağlamıştır. Bu bulgular, su içi egzersizlerin bu hasta grubunda etkili bir tedavi yaklaşımı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Left ventricular diastolic dysfunction (LVDD) is a clinical condition representing the early stage of heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF) and is frequently observed in middle-aged women with cardiometabolic risk factors. Although exercise therapy is recommended as a fundamental approach, data on the optimal exercise model are limited. This study aimed to comparatively evaluate the effects of swimming-based high-intensity interval training (HIIT) and moderate-intensity continuous training (MICT) on anthropometric measurements, lipid profiles, inflammatory markers, and echocardiographic diastolic function parameters in women diagnosed with stage 1 LVDD. This randomized controlled study included 60 women aged 40–60 years with an ejection fraction ≥50% and an isolated stage 1 LVDDys diagnosis (ASE/EACVI 2016 criteria). Participants were randomized 1:1:1 into HIIT (n=20), MICT (n=20), and control (n=20) groups. Following a 2-week adaptation period, the intervention groups performed swimming-based HIIT and MICT exercises three days per week for 12 weeks. The primary outcome measure was the change in the E/A ratio. Secondary outcomes included lipid profile, CRP, BNP, blood pressure, and structural echocardiographic parameters. Analyses were performed on participants who completed the study (n=53). ANCOVA with baseline values as covariates was performed for all outcomes. Both exercise groups showed significant improvements in anthropometric parameters, lipid profiles, blood pressure, and diastolic function compared to the control group (p < 0.05). The E/A ratio increased from 0.82±0.11 to 1.09±0.30 in the HIIT group (p < 0.001) and from 0.76±0.10 to 0.93±0.11 in the MICT group (p < 0.001). ANCOVA confirmed intergroup significance with a large effect size (F = 8.978; p < 0.001; η² = 0.268). Both exercise groups demonstrated clinically meaningful improvements in E/A ratio, with over 80% of participants achieving normal diastolic filling patterns post-intervention. The largest effect size was observed for systolic blood pressure (η² = 0.529). Significant reductions in CRP and BNP were observed in both exercise groups, with greater decreases in the HIIT group. Structural adaptations consistent with exercise-induced cardiac remodelling were observed in both exercise groups. HIIT and MICT swimming exercises significantly improved cardiometabolic parameters and left ventricular diastolic function in women with early-stage LVDD. The HIIT protocol resulted in more pronounced improvements. These findings suggest that aquatic exercise is an effective therapeutic approach for this population.