Yol düzgünsüzlüklerinin incelenmesi ve yolun yeniden yaratılması
Investigation of road roughness and regeneration of road profile
- Tez No: 101401
- Danışmanlar: PROF.DR. A. IŞIK ERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
YOL DÜZGUNSUZLUKLERININ İNCELENMESİ VE YOLUN YENİDEN YARATILMASI ÖZET Yol düzgünsüzlükleri, yolun belirli bir kısmında, seçilmiş olan belirli bir çizgi boyunca ölçülen yükseklik değişimleridir. Yolun yapısında var olan bu yükseklik değişimleri, üzerinde hareket eden taşıtlara düşey yönde kuvvetler uygulayarak titreşim yapmaya zorlaması nedeniyle, taşıtların emniyeti, konforu ve ömrü üzerinde etkili, dolayısıyla da taşıt tekniği açısından önemlidir. Bunun yanında, titreşim yapmaya zorlanan taşıt yola dinamik kuvvetler uygulayacağından, yol düzgünsüzlükleri, yolun ömrüne de etki etmektedir. Yol düzgünsüzlüklerinin incelenmesinde, Fourier analizi ile elde edilen, düzgünsüzlüğün güç yoğunluğu spektrumundan faydalanılır. Yolu yeniden yaratmak için ise güç yoğunluğu spektrumundaki bilgilerden elde edilen frekans ve genliklerin oluşturduğu Fourier serisi kullanılır. Ancak bu aşamada bir problemle karşılaşılır. Güç yoğunluğu spektrumu, frekansa bağlı genlik bilgilerini vermekte, ancak yolu meydana getiren harmoniklerin faz açılarına ilişkin bilgiyi içermemektedir. Daha önceki yayınların çoğunda, söz konusu faz açılarının tamamen rastlantısal bir dağılım gösterdiğinden bahsedilmektedir. Fakat bu araştırma kapsamında analiz edilen yolların çok büyük bir kısmında faz açılarının belirli bir düzene az yada çok yakınsadığı görülmüştür. Ayrıca yol düzgünsüzlüklerinin dağılımı da genellikle Gauss dağılımına benzer bir karakter göstermemektedir. Bu araştırmada, ölçülmüş yol datalarma Fourier analizi uygulanarak yolu meydana getiren harmoniklerin faz açılan için bir kural olup olmadığı incelenmiş ve yol düzgünsüzlülderinin Gauss dağılımına ne derece yakûı olduğu araştırılmıştır. Bunun için, Michigan Üniversitesi Ulaştırma Enstitüsü'nün (University of Michigan Transportation Research Institute) internet sitesindeki mevcut ölçülmüş yol (latalarının bir kısmı kullamlmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında, yolun gerçeğe daha yakın bir şekilde yaratılması için yeni bir yöntem bulunmasına çalışılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ROAD ROUGHNESS AND REGENERATION OF ROAD PROFH.E SUMMARY Road roughness is the deviations of a road surface, measured along a chosen longitudinal line on the selected section of road. These surface deviations, which are consistent in the structure of the road, apply vertical forces to the vehicles passing over and force them to make vibration. Being effective on safety, comfort and life of vehicles, road roughness is an important subject in vehicle technology. Besides this, the vehicle which was excited by the road, applies dynamical forces to the road surface, so road roughness also effects the life of the road. In the investigation of road roughness, power spectral density (PSD) obtained by Fourier analysis, is used. To regenerate the road profile, the Fourier series, which is formed by the frequency and the amplitude informations obtained from the PSD of road rougness is used. But at this point a problem occures. PSD has the information abot amplitudes dependent to the frequencies, but does not have any information about the phase angles of the harmonics that create the road profile. In most of the early investigations, phase angles assumed to be random and uniformly distributed. But in most of the road profiles analised for this study, it has been seen that the phase angles are converging to a definite order. Also probability distribution function of the road profile elevation does not show a resambling character as the Gaussian distribution generally. In this study, Fourier analysis is applied to the measured road data to investigate if there is a correlation for the phase angles of the harmonics and if the distribution of the elevations fits the Gaussian distribution curve. For this purpose, some part of the measured road data present at the web site of the University of Michigan Transportation Research Institute is used. With the information obtained, a better way to regenerate the road profile is tried. IX