İki akslı bir taşıtta sağ ve sol tekerleklerde farklı çevre kuvvetleri kontrolü ile yörünge kontrolü ve magic formülünün araştırılması
The Study of the trajectory control of a two axis vehicle with different longitudinal forces on the right and left wheels, and magic formula
  1. Tez No: 101402
  2. Yazar: BORGA GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ IŞIK ERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IKI AKSLI BİR TAŞITTA sag ve SOL TEKERLEKLERDE FARKLI ÇEVRE KUVVETLERİ KONTROLÜ İLE YÖRÜNGE KONTROLÜ VE MAGIC FORMÜLÜNÜN ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu araştırmanın yapılmasında esas hedef olarak, taşıtların sağ ve sol tekerleklerinde farklı çevresel kuvvetlerin uygulanmasının sürücüye getirebileceği yarar veya zararların belirlenmesi seçilmiştir. Sistematik olarak böyle bir araştırmanın yapılabilmesi, konunun da aynı sistematik düzen içinde araştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla araştırmanın tam bir sonuca varabilmesi için taşıtın hareketinin ve tekerleklerdeki durumun ele alınması gerekmiştir. Çalışma teorik bir çalışma olmaktadır ve bilgisayar ortamında gerçeMeştirilmiştir. Birinci bölümde taşıtlarda, uygulanan tekerlek kuvvetlerinin kontrolünün amaçlan ve tarihçesi verilmiştir. TCS adı allında bilinen tekerlek kuvvetleri kontrolü görevi yapan değişik sistemlerin kullanım amaçlan literatürden araştırılarak sunulmaktadır. ikinci bölümde taşıtın hareketinin ve tekerleklerde oluşan durumların daha iyi anlaşılabilmesi için literatür araştırılması yapılmıştır. Tekerleklere etkiyen parametreler belirlenmiştir. Bu parametrelerin varlığıyla lastiklerde oluşan ve özellikle bu çalışma için önemli bir yer tutan kayma olayı incelemeye alınmıştır. Gene akslarda oluşan yük transferinin anlaşılması ve taşıt hareket denHemlerinin yazılması ile lineer değişim olarak tanımlanabilecek durumun ele alınmasına geçilmiştir. Üçüncü bölümde literatür araştırmasında yeterli bilgi sağlandıktan sonra, çalışma bilgisayar ortamına taşınmıştır. Bunun için örnek bir taşıt seçilmiştir. Gene literatürden bu taşıta ait ve gerekli olabilecek datalar toplanmıştır. Matlab bilgisayar programı kullanılarak öncelikle literatür araştırmalarım destekleyen, lineer değişimi veren bir basit tekerlek programı oluşturulmuştur. Bu program daha sonra non-lineer incelemede kullanılmak üzere yapılmış bir çalışma olmuştur. Dördüncü bölümde non-lineer durum işin içine katılmıştır. Öncelikle gene belli bir literatür araştırması ile nasıl bir çözüm yöntemi kullanılabileceği belirlenmeye çakşılmıştır. Magic tekerlek modeli üzerinde durularak araştırmanın bu aşamasından sonra bu modelin kullanılmasına karar verilmiştir. Gene bu bölümde tekerleklerde oluşan kuvvetlerin yaptığı etkiler ve birbirlerine olan etkileri de ele alınmıştır. Bu kısım için eliptik değişim olarak belirtilen hususa ait bir bilgisayar programı yazılmıştır.Beşinci bölümde non-lineer durum için bir bilgisayar programı yaratılmaya çalışılmıştır. Bunun için daha evvel yazılan lineer bal programından yararlanılmıştır. Aranılan non-lineerliğin gözlenebilmesi, çalışmanın doğru yönde yapıldığım desteklemiştir. Altıncı bölümde esas amaç olarak belirlenen çevresel kuvvetlerin kontrolü üzerinde durulmuştur. Öncelikle birçok araştırmadan farklı olarak değişik bir hedef belirlenmiştir ve kullanılan bilgisayar programının geliştirilmesi ile çevresel kuvvetler de işin içine katılmıştır. Çevresel kuvvetlerin kontrolünün yapıldığı LSD 'Limited Slip Differential' sistemleri araştırılmıştır. Sistemin işleyişi ve kullanım yerleri hakkında genel bilgi edinilmiştir. Yedinci bölümde sağ ve sol tekerleklerde farklı çevresel kuvvetlerin uygulanmasının, belirlenen hedef doğrultusunda bilgisayar ortamında takibi yapılmıştır. Çıkan sonuçlardan yapılan çalışmanın ve istenilen hedefin ne derece gerçekçi olduğu sınanabilmiştir. Değişik çalışmaların sonuçlarının karşılaştırılması ile amacın taşıt ve sürücü performansını iyileştirici bir hedef olabileceği saptanmıştır. Sekizinci bölümde bu sistemlerin konstrüktif yapılan üzerine araştırma yapılmıştır ve taşıtlar üzerindeki değişik tip LSD sistemlerinin durundan saptanmıştır. Sonuçlar ve tartışmalar kısmında ise sağ ve solda farklı çevresel kuvvetlerin uygulanmasının taşıt yörüngesinin belirlenmesinde etkisinin olduğu saptanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
THE STUDY OF THE TRAJECTORY CONTROL OF A TWO AXIS VEHICLE WITH DIFFERENT LONGITUDINAL FORCES ON THE RIGHT AND LEFT WHEELS, AND MAGIC FORMULA SUMMARY In the implementation of this study, the main target is selected to be the determination of benefits or harm to the driver by the application of different longitudinal forces on the right and left wheels of the vehicle. The implementation of such study systematically necessitates the research of the subject also in the same systematic order. Therefore, for the study to reach to a firm conclusion, it was necessary to study the movement of the vehicle and the situation at the wheels. The study is a theoretical one and implemented by means of computer media. In the first section, the purpose of the applied wheel forces to the vehicles and historical development are presented. The application purposes of the different systems that are known under the name TCS and they perform wheel forces control are presented by researching from the literature. In the second section, in order to have a better understanding of the vehicles movement and the situation occurred at the wheels, a literature survey is conducted. The parameters effecting the wheels are determined. By the existence of these parameters, the sliding phenomenon that occurred at the wheels and that constitute especially an important part of this study is examined. Also, by the understanding of the load transfer occurred at the axis and the drawing up of the vehicle movement formula, the next step that may be described as the linear variation is also examined. In the third section, following a satisfactory literature survey, the study is taken to the computer media. For this, a sample example vehicle and necessary data are collected from the literature. By using Matlab computer programme, first a simple wheels programme is designed which primarily supports the literature search and provides linear variations. This programme is made to be a study that is to be applied in the non-linear examination later. In the forth section, the non-linear situation is taken into account. First, again with a literature survey, what kind of solution method may be used, is tried to be determined. The Magic wheel model is considered and it is decided that this model can be used in the rest of the study. Also, in this section, the effects of the forces occurred at the wheels and the effects to each other are examined. For this part, a computer programme is designed for the situation which is called elliptical variation. XUIn the fifth section, a computer programme is tried to be created for the non-linear situation. For this, the linear situation programme which is written previously is utilised. The observation of the non-linearity searched for supported the study in the right direction. In the sixth section, longitudinal forces control which is determined to be the main purpose, is examined. First, a different target is determined which is different from many studies and the longitudinal forces are taken into account by the improvement of the applied computer programme. LSD 'Limited Slip Differential' systems that are used for the longitudinal forces control are researched. General information about the operation of the system and application areas are obtained. In the seventh section, the application of different longitudinal forces on the right and left wheels, are followed by means of computer media in the direction determined. From the results obtained, it is tested that how realistically the study is conducted and the desired target is realistic. By making a comparison of the results of various studies with the purpose, it is determined that it can be a target to improve the vehicle and driver performance. In the eighth section, research is conducted on the constructive structure of these systems. The situation of the various type LSD systems on the vehicle are determined. In the conclusion and discussions section, it is determined that the application of the different longitudinal forces on the right and left wheels has a positive effect on the determination of the vehicle trajectory. Xlll