Çocuklarda prick test sonuçlarının CNN tabanlı yapay zeka ile değerlendirilmesi
Evaluation of prick test results in children using CNN-based artificial intelligence
- Tez No: 1014015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocuklarda uygulanan prick deri testlerinin (DPT) sonuçlarını yapay zekâ teknolojileri ile değerlendirerek tanı süreçlerinde nesnelliği ve hızlandırılmış analiz yeteneğini artırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, pediatrik popülasyonda test bölgesine uygulanan alerjenlere karşı gelişen cilt reaksiyonlarının dijital görüntüleri toplanmış ve bu veriler üzerinde evrişimsel sinir ağları (Convolutional Neural Networks, CNN) kullanılarak otomatik sınıflandırma ve ölçüm yapılmıştır. Geleneksel olarak manuel değerlendirmelere dayanan DPT sonuçları, klinisyenler arası farklılık ve subjektif yorum riski taşımaktadır. Bu nedenle, çalışma kapsamında geliştirilen CNN tabanlı sistem; hızlı, güvenilir ve standardize edilmiş bir değerlendirme aracı olarak önerilmektedir. Ayrıca, katılımcıların ebeveynlerine uygulanan“Yapay Zekâ Tutum Ölçeği”aracılığıyla yapay zekâ destekli sağlık hizmetlerine yönelik toplumsal kabul düzeyi de değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlar; çocuklarda DPT değerlendirmelerinde yapay zekâ kullanımının doğruluk, tutarlılık ve uygulama kolaylığı açısından önemli katkılar sağlayabileceğini göstermiştir. Bu bağlamda, çalışma hem klinik uygulamalar hem de pediatrik yapay zekâ tabanlı tanı sistemlerinin geliştirilmesi açısından literatüre önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to increase objectivity and accelerate analysis in diagnostic processes by evaluating the results of prick skin tests (DPT) performed on children using artificial intelligence technologies. In the study, digital images of skin reactions developed in response to allergens applied to the test area in the paediatric population were collected, and automatic classification and measurement were performed using convolutional neural networks (CNN) on these data. DPT results, which traditionally rely on manual evaluations, carry the risk of inter-clinician variability and subjective interpretation. Therefore, the CNN-based system developed in this study is proposed as a fast, reliable, and standardised evaluation tool. Additionally, the level of social acceptance of AI-supported healthcare services was evaluated through the 'Artificial Intelligence Attitude Scale' administered to the participants' parents. The results obtained at the end of the study showed that the use of artificial intelligence in DPT evaluations in children can provide significant contributions in terms of accuracy, consistency, and ease of application. In this context, the study makes an important contribution to the literature in terms of both clinical applications and the development of paediatric artificial intelligence-based diagnostic systems.