Türkçe sosyal medya metinlerinde çoklu-görev öğrenme için transformer tabanlı yeni bir model yaklaşımı
A novel transformer-based multi-task learning approach for Turkish social media text analysis
  1. Tez No: 1014024
  2. Yazar: HARUN BAYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
Özet
Bir toplumun ruh sağlığını korumak, iyileştirmek toplumdaki bütün bireyleri kapsamaktadır. Bu çalışmada, Türkçe sosyal medya metinlerinin analizi için çoklugörev öğrenme (Multi-Task Learning MTL) tabanlı yeni bir transformer modeli önerilmektedir. Sosyal medya platformlarında üretilen büyük miktardaki Türkçe metin verisi, Hissiyat Analizi, Nefret İçeriği Bulma ve Konu Ayrıştırma gibi çeşitli doğal dil işleme görevleri için değerli bir kaynak oluşturmaktadır. Geleneksel yaklaşımlarda bu görevler birbirinden bağımsız modeller ile çözülmekte, bu durum hesaplama maliyetini artırmakta ve görevler arası bilgi transferini engellemektedir. Önerilen model, yaklaşık 900 milyon Türkçe tweet üzerinde ön eğitim almış TurkishBERTweet temel kodlayıcısı üzerine inşa edilmiştir. Hard parameter sharing mimarisi kullanılarak tüm görevler için ortak bir temsil öğrenme katmanı oluşturulmuş, her görev için ayrı sınıflandırma kafaları tasarlanmıştır. Uncertainty weighting yöntemi ile görevler arası dinamik ağırlıklandırma sağlanmıştır. Hiperparametre optimizasyonu için Optuna framework'ü kullanılarak Bayesian optimizasyon gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, önerilen MTL modelinin Hissiyat Analizinde %93.76, Nefret İçeriği Bulmande %97.05 ve Konu Ayrıştırmada %97.05 doğruluk oranlarına ulaştığını göstermektedir. Ortalama %95.95 doğruluk oranı ile model, üç farklı görevi tek bir birleşik mimari içinde başarıyla gerçekleştirmektedir. McNemar istatistiksel testi sonuçları, MTL yaklaşımının single-task modellerle karşılaştırılabilir performans sergilediğini ortaya koymaktadır (𝑝 > .05). Bu çalışma, Türkçe sosyal medya analizi için kapsamlı bir MTL çözümü sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a novel multi-task learning (MTL) based transformer model for Turkish social media text analysis. The large volume of Turkish text data generated on social media platforms constitutes a valuable resource for various natural language processing tasks such as sentiment analysis, hate speech detection, and topic classification. In traditional approaches, these tasks are solved with independent models, which increases computational costs and prevents knowledge transfer between tasks. The proposed model is built upon the TurkishBERTweet base encoder, which has been pre-trained on approximately 900 million Turkish tweets. Using hard parameter sharing architecture, a common representation learning layer was created for all tasks, and separate classification heads were designed for each task. Dynamic weighting between tasks was achieved through the uncertainty weighting method. Bayesian optimization was performed using the Optuna framework for hyperparameter optimization. Experimental results demonstrate that the proposed MTL model achieves accuracy rates of 93.76% for sentiment analysis, 97.05% for hate speech detection, and 97.05% for topic classification. With an average accuracy of 95.95%, the model successfully performs three different tasks within a single unified architecture. McNemar statistical test results reveal that the MTL approach exhibits comparable performance to single-task models (𝑝 > .05). This study contributes to the literature by providing a comprehensive MTL solution for Turkish social media analysis.