Diyabetik sıçan modelinde pioglitazon ve asprosinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of pioglitazone and asprosin in a diabetic rat model
  1. Tez No: 1014023
  2. Yazar: FATMA ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ELMAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (tıp) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji (tıp) Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, deneysel diyabet oluşturulan sıçan modelinde pioglitazon ve asprosinin biyokimyasal, moleküler ve histolojik parametreler üzerindeki etkilerini incelemektir. Diyabet; hiperglisemi, dislipidemi, insülin direnci ve doku hasarı ile karakterize kompleks bir metabolik hastalık olup, etkin tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi güncel bir araştırma konusudur. Bu kapsamda, insülin duyarlılığını artıran ajanlar ile yeni adipokinlerin etkilerinin birlikte değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada diyabet, yüksek yağlı diyet ve streptozotosin kombinasyonu ile oluşturulmuştur. Deney hayvanları kontrol (K), diyabet (DM) ve pioglitazon (PIO), asprosin (ASP) ve kombinasyon (PA) olarak ayrılmıştır. Kan şekeri, insülin, trigliserid (TG) ve total kolesterol (TC) düzeyleri biyokimyasal olarak ölçülmüş, GLUT4 ekspresyonu değerlendirilmiş ve ilgili dokularda histopatolojik incelemeler yapılmıştır. Çalışmanın sınırlılıkları arasında örneklem sayısının sınırlı olması ve moleküler analizlerin belirli parametrelerle sınırlı kalması yer almaktadır. Elde edilen bulgular, diyabet grubunda kan glukozu, insülin, TG ve TC düzeylerinin arttığını, buna karşılık GLUT4 ekspresyonunun azaldığını ve doku düzeyinde belirgin histolojik hasar geliştiğini göstermiştir. Tedavi gruplarında ise bu parametrelerde diyabet grubuna kıyasla iyileşme gözlenmiştir. Özellikle pioglitazon grubunda insülin direnci ve lipid parametreleri üzerinde daha belirgin düzelme saptanırken, asprosin uygulamasının da metabolik parametreler ve GLUT4 ekspresyonu üzerinde iyileştirici etkileri olduğu belirlenmiştir. Histolojik incelemeler de biyokimyasal bulguları destekler nitelikte olup, tedavi gruplarında doku hasarının azaldığını göstermiştir. Sonuç olarak, pioglitazon ve asprosin uygulamalarının deneysel diyabet modelinde gelişen metabolik bozuklukları ve doku hasarını kısmen iyileştirdiği, ancak tam normalizasyon sağlamadığı görülmüştür. Bu bulgular, söz konusu ajanların diyabet tedavisinde potansiyel terapötik etkiler taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the effects of pioglitazone and asprosin on biochemical, molecular, and histological parameters in an experimental rat model of diabetes. Diabetes is a complex metabolic disorder characterized by hyperglycemia, dyslipidemia, insulin resistance, and tissue damage, and the development of effective treatment strategies remains a current research focus. In this context, it was aimed to evaluate the combined effects of insulin-sensitizing agents and novel adipokines. In this study, diabetes was induced by a combination of a high-fat diet and streptozotocin. The experimental animals were divided into control (K), diabetes (DM), and treatment groups: pioglitazone (PIO), asprosin (ASP), and combination (PA). Blood glucose, insulin, triglyceride (TG), and total cholesterol (TC) levels were measured biochemically. In addition, GLUT4 expression was evaluated, and histopathological examinations were performed in the relevant tissues. The limitations of the study include the limited sample size and the restriction of molecular analyses to specific parameters. The findings demonstrated that blood glucose, insulin, TG, and TC levels were increased in the diabetic group, whereas GLUT4 expression was decreased, along with significant histological damage at the tissue level. In the treatment groups, improvements were observed in these parameters compared to the diabetic group. Notably, the pioglitazone group showed a more pronounced improvement in insulin resistance and lipid parameters, while asprosin administration also exerted beneficial effects on metabolic parameters and GLUT4 expression. Histological findings supported the biochemical results, indicating reduced tissue damage in the treatment groups. In conclusion, pioglitazone and asprosin partially improved metabolic disturbances and tissue damage in the experimental diabetes model; however, complete normalization was not achieved. These findings suggest that these agents may have potential therapeutic effects in the treatment of diabetes