PROSTAT KANSERİNDE İDRAR VE SERUM KAYNAKLI EKSOZOMLARIN EPİTELYAL MEZENKİMAL GEÇİŞ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ VE İLAÇ TAŞIYICI SİSTEM OLMA POTANSİYELİNİN BELİRLENMESİ
THE EFFECT OF URINE AND SERUM-DERIVED EXOSOMES ON EPITHELIAL MESENCHYMAL TRANSITION IN PROSTATE CANCER AND DETERMINATION OF THEIR POTENTIAL TO BE A DRUG DELIVERY SYSTEM
- Tez No: 1014046
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Epiteyal mezenkimal geçiş (EMT) prostat kanserde patolojik süreçlerde rol oynamakla birlikte eksozomlar ile de ilişkilidir. Prostat kanser hastalarının idrar ve serum eksozomlarının paklitaksel yüklemesi ile EMT üzerindeki etkileri ve ilaç taşıyıcı sistem olma potansiyellerinin belirlenmesi bu çalışmada amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada prostat kanser tanısı almış benign ve malign hastaların idrar ve serum eksozomları izole edilip karakterizasyonları yapıldı ve paklitaksel ile yüklendi. Androjen bağımsız insan kanser hücre hattı PC-3 üzerinde EMT ilişkili protein ve gen ekspreyon değişimleri ve apoptotik mekanizmalar western blot, qPCR ve akış sitometri kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Sağlıklı ve benign gruplardaki idrar ve serum eksozomlarının hücre canlılıkları ve EMT cevapları biraz daha kısıtlıyken maling eksozomlar PC3 hücrelerinde EMT ilişkili protein ve genlerin (SMAD3, TGF-β, SNAIL) ekspresyonu arttırdı. Paklitaksel yüklendiğinde her üç grupta da bu eksozomların hücrelerde EMT'yi baskılayabildikleri tespit edildi. Sonuç: Benign ve malign prostat kanseri hastalarından izole edilen idrar ve serum eksozomları paklitaksel yüklemesi ile androjenden bağımsız prostat kanseri hücrelerinde EMT'yi baskılayabilir. İdrar ve serum kaynaklı eksozomlar prostat kanserinde kişiye özel tedavilerin ve biyoteknolojik ilaçların geliştrilmesine olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Epithelial-mesenchymal transition (EMT) plays a role in the pathological processes in prostate cancer and is also associated with exosomes. This study aims to determine the effects of paclitaxel loading on EMT and the potential of urinary and serum exosomes from prostate cancer patients as drug delivery systems. Materials and Methods: In this study, urinary and serum exosomes from benign and malignant prostate cancer patients were isolated, characterized, and loaded with paclitaxel. EMT-related protein and gene expression changes and apoptotic mechanisms were analyzed on the androgen-independent human cancer cell line PC-3 using Western Blot, qPCR, and flow cytometry. Results: While urinary and serum exosomes in healthy and benign groups showed somewhat more restricted cell viability and EMT responses, malignant exosomes increased the expression of EMT-related protein and genes (SMAD3, TGF-β, SNAIL) in PC3 cells. When paclitaxel was loaded, these exosomes were found to suppress EMT in cells in all three groups. Conclusion: Urinary and serum exosomes isolated from benign and malignant prostate cancer patients can suppress EMT in androgen-independent prostate cancer cells when loaded with paclitaxel. Urine and serum-derived exosomes hold significant promise for the development of personalized treatments and biotechnological drug delivery systems in prostate cancer.